Coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowego projektu domu. Nic dziwnego, w końcu oferują one funkcjonalne rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb. Czasem jednak do zakupionego projektu trzeba wprowadzić kilka mniejszych lub większych zmian. Jak to zrobić? Najlepiej zwrócić się o pomoc do architekta adaptującego. Nie wiesz, kim on jest? Dowiedz się, co robi architekt adaptujący i jaką rolę odgrywa w powstawaniu domu.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są najważniejsze obowiązki architekta adaptującego,
- jakie dodatkowe zadania architekta adaptującego mogą być zawarte w umowie,
- jakie zmiany w gotowym projekcie domu może wykonać architekt adaptujący.
Gotowe projekty domów jednorodzinnych cieszą oko. Pamiętaj jednak, że efektem ich zrealizowania ma być funkcjonalna przestrzeń mieszkalna. Pieczę nad projektem przejmuje w tym celu architekt adaptujący. Jest to ważna osoba, która bierze odpowiedzialność za ostateczny wygląd budynku.
Projektant domu nie zadba o wszystko – zadania architekta adaptującego
By wymarzony dom mógł powstać na Twojej działce, należy sprawdzić wymagania dotyczące terenu. Tymi formalnościami zajmuje się inwestor, ale dodatkowo analizuje je architekt adaptujący.
Głównym obowiązkiem architekta adaptującego jest wrysowanie domu w działkę, czyli dostosowanie projektu do warunków miejscowych. Bierze przy tym pod uwagę dojazd do niego, przyłącza, kanalizację, planuje pasy zieleni, a nawet rozmieszczenie śmietników. Dba on również o:
- dostosowanie projektu do warunków miejscowych i potrzeb inwestora,
- wszelkie zagadnienia instalacyjne i logistyczne,
- dostosowanie projektu do wymogów prawnych,
- rozstrzygnięcie, czy można budować na podstawie zgłoszenia, czy konieczne będzie zezwolenie,
- sprawdzenie zgodności z lokalnymi planami zabudowania,
- ocenę możliwości budowy domu na danym gruncie i ewentualnym dostosowaniem terenu lub fundamentów,
- ocenę obszaru oddziaływania domu, czyli ewentualną uciążliwość dla sąsiadów.
Zobacz także: Wybierasz projekt domu? Pamiętaj o tych 10 rzeczach!
Obowiązki architekta adaptującego – określ ich zakres w umowie
Kiedy podpisujesz umowę, możesz powierzyć architektowi domu więcej zadań, nie tylko te podstawowe wymienione powyżej. Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz od wynegocjowanej umowy. Zadbaj o to, aby w dokumencie dokładnie określić, w jakich formalnościach wyręczy Cię architekt adaptujący, a także ustal niezbędne terminy.
Projektant adaptujący w większości przypadków chętnie pomoże Ci przy wypełnianiu wszelkich wniosków i zredagowaniu potrzebnych pism. Może też przygotować za Ciebie całą dokumentację projektową wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.
Zobacz także: Nowoczesny projekt domu – czyli jaki?
Adaptacja projektu – zmiany w gotowym planie jako dodatkowa rola architekta na budowie
Planujesz dokonać zmian w projekcie? Drobne korekty, jak rozmieszczenie okien, drzwi, przesunięcie ścian działowych, to kosmetyka, której można dokonać nawet podczas budowy. Architekt zmienia również na życzenie inwestora typ materiałów wykończeniowych. Kierownik budowy może udokumentować je poprzez odpowiedni wpis w dzienniku budowy.
Zmiany ingerujące w konstrukcję budynku wymagają więcej pracy i zazwyczaj generują koszty. Modyfikacja wysokości lub szerokości budynku, liczby kondygnacji czy warunków zabudowy wymaga stworzenia projektu zamiennego. Dlatego jego cenę w takich przypadkach uzgadnia się z architektem indywidualnie.
Pamiętaj, że Twój dom nie jest niezależnym bytem. Powstaje w otoczeniu istniejących już budynków, łączy się z lokalną infrastrukturą i wymaga przyłączy. Ważne jest zatem, aby dostosowanie projektu powierzyć zorientowanej lokalnie osobie, która ułatwi formalności i przyspieszy rozpoczęcie budowy.