Adaptacja projektu: przestawianie ścian

Adaptacja projektu: przestawianie ścian


Jeśli zdecydujesz się na zakup gotowego projektu budowlanego, to konieczne będzie dopasowanie go do działki i warunków na niej panujących. Czasem w trakcie tych zmian rodzi się pomysł modyfikacji innych elementów domu. I co wtedy?

Przestronna sypialnia, większa łazienka, kuchnia z przeźroczem na salon a może dwa pokoje z jednego? Pomysłów na zmianę projektu jest wiele. Niektóre z nich wymagają wyburzenia jednej ze ścian, inne wręcz przeciwnie, dostawienia jej. Czy to jest możliwe? Czy potrzebne są do tego pozwolenia? Pytania, podobnie jak pomysły, można mnożyć w nieskończoność. Ale najważniejsze brzmi: czy warto?

Na czym polega adaptacja projektu?

Zakładając, że Twój wybór padnie na zakup gotowego projektu budowlanego, to nie unikniesz zaadaptowania go na potrzeby określonej działki. Tu pod uwagę trzeba wziąć ukształtowanie i położenie terenu, nośność gruntu czy głębokość przymarzania Zmian tych, wedle prawa, może dokonać tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Co istotne – wszelkie poprawki powinny być naniesione na gotowy projekt przy pomocy czerwonego koloru.

Bardzo często w ramach adaptacji decydujemy się na usunięcie (lub dobudowanie) ścianek nośnych, chcąc w ten sposób zapewnić sobie lepszy, bardziej funkcjonalny układ pomieszczeń.

Dowiedz się więcej o adaptacji projektu.

Czym jest i czym się charakteryzuje ścianka działowa?

Jest to tzw. konstrukcja lekka rozdzielająca poszczególne pomieszczenia domu. Nie stanowi części nośnych, dlatego teoretycznie nie zalicza się jej do konstrukcji budynku. „Działówki” są wyraźnie cieńsze od ścian nośnych, których grubość sięgać może od 6,5 do nawet 25 cm. Wynika z tego pewne udogodnienie: łatwo zmienić położenie ściany działowej, czyli wyburzyć ją lub dobudować.

Decydując się jednak na wszelkie modyfikacje, należy rozważyć takie parametry, jak: nośność ściany, jej osłona wyciszająca, trwałość i przeznaczenie. Wszystko wpływa bowiem na stopień zadowolenia użytkowania z końcowego efektu. Z tą wiedzą zdecydowanie łatwiej dobrać materiały i sposób budowy, który różni się od siebie w różnych przypadkach.

Kruczki formalne

Z jednej strony wydaje się, że podjęcie decyzji o wyburzeniu lub dostawieniu ścianki działowej spełniającej jedynie funkcję oddzielającą pomieszczenia, nie ciągnie za sobą żadnych dodatkowych formalności. W końcu konstrukcja budynku nie zostaje naruszona. I tak właśnie po części jest, ale… każde przesunięcie, postawienie nowego elementu lub wyburzenie go powinno się zgłosić do właściwego urzędu.

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy planowane prace wymagają również decyzji administracyjnej i uzyskania pozwolenia na budowę. Dzieję się tak, gdy zmiany kwalifikują się do bycia przebudową. Prawo budowlane pod pojęciem przebudowy rozumie roboty budowalne, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego. Do takich sytuacji zaliczyć można m.in. zamianę pokoju z kuchnią (wymagającą przeniesienia np. instalacji gazowej) lub otwarcie kuchni na salon. Wówczas zmieniają się parametry danego pomieszczenia. Jeśli jednak nie dzieje się nic podobnego, to prace mające na celu postawienie ścianki działowej lub usunięcie jej w świetle prawa zalicza się do bieżącej konserwacji lokalu.

Dowiedz się więcej na temat wniosku o pozwolenie na budowę w 2015 roku.

Z czym wiążą się adaptacyjne prace budowlane?

Odpowiedź zależy oczywiście do tego, co chcesz robić. Jeśli jednak chodzi o ścianki działowe, to ich budowę można przeprowadzić na co najmniej dwa sposoby:

Pamiętaj o jednym, ściany szkieletowe stawia się na samym końcu, po zakończeniu wszystkich prac mokrych.

Czy warto decydować się na zmiany w projekcie?

Na wszelkie zmiany w projekcie decydujesz się wtedy, gdy chcesz spersonalizować wnętrze, nadać mu kształt spełniający Twoje oczekiwania. Czasem jednak powstaje pytanie: czy warto?

Niestety, nie sposób odpowiedzieć na to jednoznacznie. Wyburzenie ścianki działowej sprawia, że otrzymujemy większe pomieszczenie, dające znacznie większe pole do popisu. Dzieje się tak zarówno wtedy, gdy otwieramy kuchnię na salon, jak i powiększając sypialnię lub łazienkę kosztem garderoby. Rozwiązań jest naprawdę wiele, ale przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, czy ta przebudowa coś zmieni. Może to jedynie kosmetyka, na którą nie warto poświęcać czasu i energii?

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje