Domy energooszczędne są droższe w budowie, jednak pozwalają obniżyć koszty eksploatacji budynku niemal o połowę. Z tego względu coraz więcej ludzi decyduje się na wybór projektu domu energooszczędnego. Ty też zastanawiasz się nad tego typu rozwiązaniem? Zobacz, jak zbudować dom energooszczędny.
Z tekstu dowiesz się:
- w jaki sposób bryła budynku wpływa na energooszczędność domu,
- jaki układ pomieszczeń sprawdzi się w domach energooszczędnych,
- jakie okna wybierać do domów energooszczędnych,
- dlaczego warto zwrócić uwagę na izolację ścian,
- czym jest i jak działa rekuperator.
Aby dom mógł zostać uznany ze energooszczędny, musi spełnić kilka warunków. Istotne są m.in.: kształt bryły budynku, rozlokowanie pomieszczeń, przegrody zewnętrzne czy wentylacja.
Poniżej zebraliśmy dla Ciebie 5 najważniejszych zasad, które – jeśli będziesz ich przestrzegał – pozwolą Ci zbudować tani w eksploatacji dom energooszczędny.
Zobacz projekty domów energooszczędnych.
Zasada 1: Domy energooszczędne tanie w budowie muszą mieć prostą bryłę
Domy energooszczędne są budowane na planie prostokąta lub kwadratu. Najczęściej mają dach jedno- lub dwuspadowy. W budownictwie energooszczędnym pomija się też różne wnęki, balkony czy lukarny. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każdy dodatkowy element może pogarszać właściwości izolacyjne budynku. W skomplikowanej bryle znacznie łatwiej o powstawanie tzw. mostków cieplnych, przez które może uciekać bardzo dużo energii.
Czy wiesz, że zaleca się, aby domy energooszczędne miały dodatkową kondygnację w postaci poddasza użytkowego? Ciepło, które unosi się do góry, jest wtedy zatrzymywane przez dodatkowe piętro oraz izolację dachu, co zwiększa energooszczędność domu. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem domów parterowych lub domów z płaskim dachem, wystarczy, że zwiększysz grubość warstwy izolacyjnej dachu.
Zasada 2: Projekty domów energooszczędnych tanich w budowie mają określony układ pomieszczeń
Ogromny wpływ na energooszczędność budynku ma rozmieszczenie pomieszczeń. Przy planowaniu układu należy brać pod uwagę ciepło, które można uzyskać bez żadnych dodatkowych kosztów za pomocą słońca padającego na okienne szyby.
Jaki układ pomieszczeń jest więc optymalny? Sprawdź:
- Po północnej stronie budynku powinny znajdować się pomieszczenia gospodarcze takie jak schowek, garderoba lub garaż. W miejscach tych nie przebywa się cały czas, w związku z czym możesz w nich utrzymywać niższą temperaturę.
- Po południowej stronie budynku powinny znajdować się pokoje dzienne. Miejsca takie jak salon będą dodatkowo ogrzewane przez słońce przez większą część dnia.
Co z sypialniami? W ich wypadku należy pogodzić kwestie pozyskiwania dodatkowej energii cieplnej oraz komfortu. Sypialnia skierowana wyłącznie na południe będzie bardzo ciepła, jednak latem trudno będzie w niej spędzać więcej czasu. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie jej od strony południowo-wschodniej.
Zasada 3: Energooszczędność w domu zależy od okien
Okna w energooszczędnym domu powinny być bardzo szczelne. Przed zakupem sprawdź, jaki mają współczynnik przenikania ciepła (nie powinien on przekraczać wartości U = 0,8 W/m2K).
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
- Okna od strony południowej mogą być duże, jednak nie powinny sięgać do samej ziemi – takie rozwiązanie mogłoby przyczynić się do niepotrzebnego przedostawania się ciepła na zewnątrz.
- W części północnej okna powinny być dużo mniejsze. W niektórych pomieszczeniach, np. spiżarni czy garderobie, możesz całkowicie zrezygnować ze wstawiania okien.
Zasada 4: Dom energooszczędny musi mieć dobrą izolację ścian wykonaną z materiałów wysokiej jakości
Przy wyborze materiałów na ściany zewnętrzne, zwracaj uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła. Im będzie on niższy, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że sam materiał to nie wszystko. Bardzo ważne jest także prawidłowe ułożenie materiałów i wykonanie szczelnej izolacji przegrody zewnętrznej. Jakie rozwiązania masz do wyboru?
- Izolacja domu wykonana w technologii ETICS (metodą lekką-mokrą) – to najpopularniejsze rozwiązanie, które polega na wybraniu kompatybilnego zestawu produktów, tworzących szczelną warstwę izolacji. W skład zestawu do izolacji wchodzą: wełna mineralna, klej do mocowania, siatka zbrojąca, grunt oraz tynk elewacyjny.
- Izolacja domu wykonana w technologii fasad wentylowanych – w rozwiązaniach tego typu ściany mają szczelinę powietrzną pomiędzy okładziną elewacyjną a izolacją termiczną (czyli wełną).
Zasada 5: Domy energooszczędne powinny mieć wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła
Wykorzystywana w większości domów wentylacja grawitacyjna usuwa z mieszkania nagromadzone zapachy, wilgoć oraz dwutlenek węgla. Niestety uwalnia także całe ciepło z domu, przez co w pomieszczeniach robi się chłodniej i trzeba zużyć więcej energii do ich ogrzania. Co więcej, przez coraz lepszą izolację budynku, naturalna wymiana powietrza staje się trudniejsza.
W związku z tym dom energooszczędny powinien być wyposażony w mechaniczny system wentylacji z dodatkowym odzyskiem ciepła. Sprzętem, który do tego służy, jest rekuperator. Choć koszt tego urządzania jest wysoki, może on się szybko zwrócić. Dzięki rekuperatorowi zmniejszysz rachunki za ogrzewanie. Urządzenie odzyskuje bowiem ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń.
Dom energooszczędny – zasady. Jak wybudować dom energooszczędny?
Gdy znasz już najważniejsze zasady budowy domu energooszczędnego, możesz przystąpić do działania. Czas teraz wybrać odpowiedni dla siebie projekt. Na naszej stronie znajdziesz projekty domów energooszczędnych, dzięki którym łatwo będzie Ci trzymać się powyższych zasad.
- Dario (102,70 m2) – dom zaprojektowany na planie prostokąta, z poddaszem użytkowym, dwuspadowym dachem i niewielkim oknami od strony wejścia.
- Nina (109 m2) – dom o prostokątnej bryle, z użytkowym poddaszem i dwuspadowym dachem oraz garażem. Na południowej ścianie domu ustawiono duże okna, które zwiększają temperaturę w pomieszczeniu w trakcie słonecznych dni.
- Benedykt (99,50 m2) – dom parterowy zaprojektowany na planie prostokąta, z dachem jednospadowym i dużym oknem w salonie, skierowanym w południową stronę.
Który projekt podoba Ci się najbardziej? A może chciałbyś znaleźć jeszcze coś innego? Sprawdź, jakie jeszcze gotowe projekty energooszczędne są dostępne na naszej stronie. Jesteśmy pewni, że wśród wielu propozycji znajdziesz rozwiązanie, które sprosta wszystkim Twoim oczekiwaniom.