Malowanie ścian w domu nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem, ale nieumiejętne prowadzenie prac może nieść za sobą usterki, które będą później bardzo zwracać uwagę. Zanim więc zaczniesz nakładać nowy kolor, sprawdź, jakie błędy mogą być trudne do poprawienia.
Z tekstu dowiesz się:
- jak wybrać odpowiednią farbę,
- dlaczego przed rozpoczęciem malowania należy wziąć pod uwagę warunki panujące w domu,
- jak zabezpieczyć otoczenie podczas malowania,
- dlaczego należy ocenić czystość powierzchni przed przystąpieniem do prac.
W ferworze dobierania właściwego koloru farb, którymi pomalujemy ściany, zapominasz o innych kwestiach związanych zarówno z właściwościami samej farby, jak i z malowaniem? Zobacz, czego warto unikać, aby ściany w domu były idealnie pomalowane.
Malowanie domu – wybór odpowiedniej farby
Wybór niewłaściwej farby to błąd w malowaniu ścian domu, który możesz popełnić, jeszcze zanim zaczniesz malować. Nie wybieraj koloru nowej powłoki tylko na podstawie próbek przedstawionych w sklepie. Rezultaty takich nieprzemyślanych zakupów mogą być dość nieestetyczne. Jak się przed tym uchronić? Poproś sprzedawcę o próbki kilku farb, które zabierzesz do domu i obejrzysz zarówno w naturalnym, jak i sztucznym oświetleniu.
Dowiedz się też, jak dobrać oświetlenie do domu.
Równie istotną kwestią co dobór odpowiedniego koloru jest dopasowanie farby do pomieszczenia, w którym chcesz jej użyć. W łazience, kuchni, pralni czy innym pomieszczeniu, w którym panuje wysoka wilgotność, zastosuj farbę odporną na pleśń, wilgoć i grzyby. Jeśli zamierzasz pomalować pokój dziecięcy, zdecyduj się na łatwo zmywalną farbę z odpowiednimi atestami.
Malowanie w domu – warunki
Wiele osób nie zwraca uwagi na warunki panujące w domu czy mieszkaniu przed przystąpieniem do malowania ścian domu. To duży błąd, ponieważ to również od nich zależy efekt końcowy: temperatura i wilgotność powietrza silnie oddziałują zarówno na czas schnięcia farby, jak i na jej ostateczny wygląd i wytrzymałość. Temperatura w trakcie malowania nie powinna być niższa niż 5 i wyższa niż 30 stopni Celsjusza.
Ściana także powinna być zupełnie sucha, ponieważ w innym przypadku istnieje spore ryzyko powstawania pęcherzy oraz późniejszego odpadania farby. Jeśli poczekasz, aż ściana wyschnie, maksymalnie wykorzystasz przyczepność farby do podłoża.
Nieodpowiednie zabezpieczenie otoczenia podczas malowania ścian wewnątrz domu
Właściwa ochrona całego pomieszczenia to coś, czego nie powinieneś lekceważyć przed przystąpieniem do malowania. Zacznij od zabezpieczenia podłogi. Możesz użyć do tego tektury – litej lub falistej – a także grubej folii ochronnej, które podkleisz papierową taśmą malarską. Pamiętaj przy tym, że podłoga może nie tylko zostać zachlapana farbą, ale też uszkodzona mechanicznie podczas prac, dlatego jeśli decydujesz się na folię, zawsze wybieraj mocniejszą niż ta, której użyjesz do przykrycia mebli.
Przed rozpoczęciem malowania warto pomyśleć także o zabezpieczeniu okien. Domycie zabrudzonych farbą szyb może okazać się bardzo trudne, dlatego lepiej zawczasu okleić je specjalną folią ochronną do szyb. Do jej przytwierdzenia również użyj taśmy malarskiej, która pozwoli dokładnie zabezpieczyć wszystkie szczeliny.
Niewłaściwa ocena powierzchni ściany
Częstym błędem podczas malowania ścian w mieszkaniu jest brak błędna ocena powierzchni, która ma zostać pomalowana. Nie zakładaj, że wszelkie niedoskonałości łatwo uda się ukryć pod świeżą warstwą farby. Nic bardziej mylnego! Odpowiednie przygotowanie podłoża ma kluczowe znaczenie dla efektu końcowego. Ściany, na których znajdują się tłuste zabrudzenia, dużo kurzu lub osad, powinny sygnalizować, że należy je dokładnie oczyścić i odtłuścić. Także wszelkie pęknięcia czy pleśń powinny być sygnałem alarmowym – należy je usunąć, pozbyć się łuszczących się warstw, a następnie zagruntować. Czym grozi niedbalstwo w czyszczeniu powierzchni? Świeżo nałożona farba może zacząć odstawać od podłoża lub bardzo długo schnąć.
Malowanie ścian w domu to coś, co zdecydowanie możesz wykonać sam, oszczędzając na wynajmowaniu zespołu profesjonalistów. Oczywiście należy dołożyć wszelkich starań, aby nie popełnić żadnego z powyższych błędów, bo mogą one kosztować Cię nie tylko mnóstwo nerwów, ale też pieniędzy wydanych na poprawki.