Przy budowie domu równie ważną kwestią, co układanie podłóg i malowanie ścian, jest wykończenie domu na zewnątrz. Jak pokazują dzisiejsze trendy w budownictwie, nawet dom o prostej bryle może wyróżniać się oryginalną fasadą. Sprawdź nasze 3 pomysły na uatrakcyjnienie budynku jednorodzinnego.
Z tekstu dowiesz się:
- jak stworzyć efektowną i trwałą elewację drewnianą,
- co zrobić, aby wykończenie zewnętrzne domu z kamienia było atrakcyjne i wytrzymałe,
- jak uatrakcyjnić wykończenie domu jednorodzinnego za pomocą wyróżnienia fasady balkonu, tarasu czy garażu.
Nowoczesne budownictwo to szereg możliwości i brak ograniczeń koncepcyjnych. Możesz z powodzeniem łączyć różne pomysły, a także korzystać z ogromnej bazy gotowych projektów domów. Zainspiruj się nie tylko wnętrzami, ale i wykończeniem domu na zewnątrz!
Zobacz także: Ile kosztuje wykończenie domu?
Wykończenie domu na zewnątrz – oryginalna drewniana elewacja
Nie musisz wybierać projektu budynku z drewna, aby zdecydować się na elewację z naturalnych desek. Takie wykończenie domu jednorodzinnego pozwoli na idealne wkomponowanie go w otoczenie, jeśli dom jest zlokalizowany w pobliżu lasu, a także na podkreślenie jego urody oraz stylu architektonicznego.
Użycie drewna na elewacji może służyć także podkreśleniu wybranych detali. W tym celu warto zdecydować się na drewniane wykończenie zewnętrzne domu tylko w niektórych częściach, na przykład na ścianach szczytowych, na jednym z dwóch pięter lub nawet na jednej połowie. Jeśli zainteresował Cię ten pomysł, zwróć uwagę na projekt domu Orchidea.
Do wyboru masz deski elewacyjne modrzewiowe, sosnowe, a także drewno egzotyczne. Pamiętaj jednak, że każdy ze wspomnianych rodzajów, chociaż z natury jest odporny na uszkodzenia, wymaga bardzo starannego zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, na które będzie narażony. Wybierz metodę najbardziej odpowiednią dla Twojej elewacji:
- impregnacja – podkreśla rysunek słojów, utrudnia przedostawanie się wody w głąb drewna, hamuje rozwój pleśni i grzybów, w pewnym stopniu chroni także przed ogniem,
- lakierowanie – ożywia barwę i podkreśla rysunek słojów, chroni drewno przed wodą i słońcem, korozją biologiczną i uszkodzeniami mechanicznymi,
- malowanie – zakrywa rysunek drewna, stosuje się je tam, gdzie ryzyko zagrzybienia drewna i uszkodzeń mechanicznych jest niewielkie,
- bejcowanie – malowanie preparatem, który wnika w głąb drewna i nadaje mu kolor; drewno nie blaknie od słońca, jednak nie jest całkowicie odporne na rozwój grzybów i pleśni, dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć je lakierem.
Pamiętaj, że drewno to efektowne, ale pod względem utrzymania niezbyt tanie wykończenie domu jednorodzinnego. Wszystkie metody konserwacji wymagają powtarzania zabiegu co kilka lat (w zależności od wybranego preparatu).
Zobacz także: Impregnacja, czyli jak zadbać o funkcjonalność i wygląd drewna
Wykończenie zewnętrzne domu – postaw na kamień
Elewacja z kamienia naturalnego może prezentować się imponująco – to trwały i estetyczny sposób na podkreślenie piękna całej fasady lub tylko jej wybranych fragmentów. Kamienne wykończenie domu jednorodzinnego sprawia wrażenie luksusu – i rzeczywiście, nie jest to najtańszy materiał na pokrycie fasady budynku. Na jego korzyść przemawia za to fakt, że jeżeli wybierzesz odpowiedni dla danej strefy klimatycznej rodzaj kamienia, z pewnością przetrwa on bardzo długo w niezmienionej formie. Oczywiście ważne są też regularne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak czyszczenie ciśnieniowe, impregnacja, polerowanie i piaskowanie.
Wśród najbardziej odpornych na polskie warunki pogodowe rodzajów kamienia można wymienić:
- granit – to wyjątkowo twardy kamień, wyróżniają go właściwości mrozoodporne i jest dostępny w bardzo wielu wariantach kolorystycznych,
- trawertyn – mrozoodporny, występuje najczęściej w odcieniach brązu i beżu,
- piaskowiec – jest dość twardy i gładki, odporny na wilgoć, mróz i zabrudzenia; kupisz go w wielu odcieniach,
- łupek kwarcowy – ma delikatnie metaliczną fakturę i wiele kolorów, jest łatwy w utrzymaniu w czystości.
Niezwykle efektownie i nowocześnie wyglądają budynki, w których kamienna fasada łączy się z elementami drewnianymi i klasyczną farbą (zobacz projekt domu Ametyst).
Wykończenie domu z zewnątrz – wyróżnij taras, balkon czy garaż
Jak osiągnąć niespotykany efekt wykończenia zewnętrznego domu? Ciekawym pomysłem może okazać się wyróżnienie wybranej części fasady. Taras, balkon czy garaż – wszystko zależy od Twojej inspiracji. Te miejsca możesz wyróżnić dzięki zastosowaniu na elewacji:
- drewna lub kamienia – na ścianę tarasu czy garażu wybierz ten materiał, którego nie użyłeś do wykończenia pozostałej części domu,
- innego koloru – wybierz kontrastujący z całością elewacji kolor farby.
Materiały i metody, które wybierzesz do wykończenia zewnętrznego domu, mają duży wpływ na to, jak będzie się on prezentował przez wiele kolejnych lat. Sprawdź nowoczesne pomysły i projekty domów, sprawdź, jakie rozwiązania przypadną Ci do gustu i ciesz się efektownym i trwałym wykończeniem budynku!