10 najczęstszych błędów przy budowie domu – jak ich uniknąć?

10 najczęstszych błędów przy budowie domu – jak ich uniknąć?


Budowa domu to dość stresujący okres w życiu każdego przyszłego posiadacza własnego miejsca na ziemi. Poszukiwanie odpowiedniej działki, zakup projektu, gromadzenie dokumentacji, a wreszcie moment rozpoczęcia prac – na każdym z tych etapów może dojść do komplikacji. Także w momencie rozpoczęcia wznoszenia domu możesz stanąć przed trudnymi sytuacjami. Wielu z nich można jednak dość łatwo uniknąć, jeśli tylko odpowiednio przygotujesz się do tego przedsięwzięcia.

Z tekstu dowiesz się:

Pierwszych błędów przy budowie domu możesz się wystrzec jeszcze przed rozpoczęciem prac. Zanim na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt, upewnij się, że na terenie, który Cię interesuje możesz wybudować dom.

Sprawdź, co zrobić przed kupnem działki.

Wznoszenie ścian – jakich błędów się wystrzegać?

Konsekwencje błędów przy wznoszeniu ścian to m.in. rysy na materiale wykończeniowym oraz pękanie muru i powstanie mostków termicznych. W skrajnych sytuacjach błędy doprowadzają nawet do naruszenia konstrukcji domu. Czego unikać na tym etapie?

  1. Brak weryfikacji jakości materiałów

W czasie wznoszenia ścian stosowanie materiałów wysokiej jakości jest niezwykle istotne. Surowce uszkodzone (popękane lub pokruszone) nie zapewnią odpowiedniej stabilności konstrukcji. W poszukiwaniu najlepszych materiałów możesz się podeprzeć wynikami badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Na stronie GUNB możesz znaleźć informacje na temat próbek surowców zweryfikowanych przez wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego.

  1. Błędy w łączeniu ścian

Ściany muszą być ze sobą powiązane konstrukcyjnie, ponieważ w innym wypadku może dochodzić do powstawania tzw. mostków termicznych i rys. Ściany działowe powinny być zespolone ze ścianą nośną za pomocą metalowych łączników. Ściany nośne natomiast łączy się ze sobą poprzez przemurowanie o odpowiedniej długości. Nie wolno także zapominać o odpowiednich rozmiarach bruzd, czyli kanałów, w których są prowadzone.

  1. Niezabezpieczenie ścian przed czynnikami atmosferycznymi

Niewykończony mur jest narażony na działanie opadów atmosferycznych i zmieniających się temperatur, co sprawia, że szybko się niszczy i traci właściwości izolacyjne. Dotyczy to zarówno nieotynkowanego muru, jak i ściany z niedokończonym ociepleniem. Do zabezpieczenia powierzchni możesz użyć m.in. odpowiedniego silikonu fasadowego.

Budowa dachu – czego się wystrzegać przy stawianiu dachu?

Dach – zwłaszcza skośny – to jeden z najkosztowniejszych elementów budynku. Jego konstrukcja decyduje nie tylko o tym, jak będzie wyglądał budynek i jak dużą powierzchnię użytkową możesz uzyskać. Solidny dach zapewni budynkowi dobrą izolację przed utratą ciepła i wnikaniem wilgoci z zewnątrz. Jeżeli zależy Ci na zbudowaniu dachu, który posłuży Ci przez wiele lat, zwróć uwagę na kilka z podstawowych błędów popełnianych przy budowie tego elementu konstrukcyjnego.

  1. Samodzielne dokonywanie zmian w projekcie

Wybierając materiały budowlane do gotowego projektu, pamiętaj, że wszystkie zmiany w tym zakresie powinny być skonsultowane z architektem. Dlaczego to takie ważne? Kąt nachylenia połaci dachowej determinuje wybór określonego pokrycia o dopuszczalnej wadze, która jest dopasowana zgodnie z normami budowlanymi, żeby nie przeciążyć konstrukcji dachu. Dla własnego bezpieczeństwa nie należy samodzielnie ingerować w więźbę.

  1. Wykorzystanie drewna niskiej jakości

Zwróć uwagę, żeby deski i bale nie były wilgotne, przegniłe, z wypadającymi sękami lub śladami szkodników. Drewno niskiej jakości i z wadami to pozornie tanie rozwiązanie. Szkielet zbudowany z takiego materiału nie będzie zbyt solidny, przez co zmniejszy się wytrzymałość całego dachu.

  1. Brak usztywnienia więźby dachowej

Do usztywniania więźb dachowych służą m.in. wiatrownice, które jednak utrudniają późniejsze wykonywanie ocieplenia. Rezygnacja z jakiegokolwiek usztywnienia może powodować zarysowania ścian szczytowych, dlatego warto zastąpić wiatrownice deskami kalenicowymi lub łaceniem.

O czym należy pamiętać przy wykonywaniu elewacji?

Estetyczna, dobrze wykonana elewacja to zwieńczenie budowy domu. Jeśli zależy Ci, aby była trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych, sprawdź, jakich podstawowych błędów nie popełniać przy tynkowaniu elewacji domu.

  1. Niezadbanie o właściwe warunki pogodowe

Odpowiedniemu twardnieniu i wiązaniu się zaprawy tynkarskiej sprzyjają umiarkowane temperatury i wysoka wilgotność powietrza. Zbyt niskie (poniżej 5oC) lub zbyt wysokie (powyżej 25oC) temperatury, nadmierne nasłonecznienie czy obfite opady deszczu mogą spowodować znaczące obniżenie trwałości elewacji. Jeśli jednak prace muszą się odbywać latem, wczesną wiosną lub późną jesienią – warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, np. stosować osłony lub zraszacze do nawilżania tynku.

  1. Robienie elewacji na nieoczyszczonej ścianie

Ściany pod elewację muszą być oczyszczone z kurzu, pyłu, plam z tłuszczu czy sadzy. W innym przypadku tynk może nie związać się w pełni z podłożem. Ściany nie powinny być jednak całkiem gładkie – drobne chropowatości powierzchni poprawiają przyczepność preparatów stosowanych do wykonywania elewacji.

  1. Plamy na elewacji

Jeszcze na etapie murowania warto pomyśleć o tym, by naprzemiennie układać cegły z różnych palet lub opakowań. W innym przypadku po wykończeniu elewacji tynkiem mogą się na nim pojawić odbarwienia.

  1. Nakładanie gładkiego tynku

Gładkie tynki są bardzo trudne do prawidłowego nałożenia, przede wszystkim na dużych powierzchniach. Mogą łatwo uwidocznić również każdą nierówność ściany, zwłaszcza pod wpływem zmieniającego się kąta padania światła. Z równomiernym nałożeniem produktu poradzi sobie tylko doświadczony wykonawca. Dlatego bezpieczniej wybrać tynk o urozmaiconej strukturze (np. tzw. baranek).

Popełnianie błędów przy budowie domu wydaje się nieuniknione.  Warto jednak jeszcze przed ruszeniem budowy dowiedzieć się, jakie problemy zdarzają się najczęściej. W ten sposób budowa domu może okazać się znacznie łatwiejsza i pochłonie mniej czasu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje