10 błędów najczęściej popełnianych przy wznoszeniu ścian

10 błędów najczęściej popełnianych przy wznoszeniu ścian


Wybór projektu i dopełnienie wymaganych formalności to dopiero początek drogi do posiadania własnego domu. Drogi pełnej pułapek, wątpliwości i… ryzyka popełnienia błędów. Już samo wznoszenie ścian może wiązać się z szeregiem problemów. Zobacz, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy budowie ścian i jak im zapobiec!

Konsekwencje błędów przy wznoszeniu ścian mogą być bardzo poważne – od rys na materiale wykończeniowym po pękanie muru i powstanie mostków termicznych. W skrajnych sytuacjach błędy doprowadzają nawet do naruszenia konstrukcji domu.

Przedstawiamy 10 najczęstszych błędów popełnianych przy wznoszeniu ścian.

1.      Samodzielne wprowadzanie zmian projektowych

Zmiana materiału do budowy lub wykończenia ścian bez konsultacji z projektantem może doprowadzić do pogorszenia właściwości cieplnych i akustycznych ścian. Zmienia się również ich wytrzymałość, co może skutkować pękaniem muru.

2.      Materiały złej jakości

W czasie wznoszenia ścian bardzo ważne jest stosowanie materiałów dobrej jakości. Produkty uszkodzone (popękane lub pokruszone) nie zapewnią odpowiedniej stabilności konstrukcji, powinny więc być bezwzględnie odrzucane.

3.      Nieodpowiednie układanie elementów

Elementy, z których jest wznoszona ściana, należy układać na mijankę, czyli z przesunięciem spoiny o 5–6 cm. W innym przypadku ściana jest mało stabilna i może dojść nawet do jej zawalenia.

4.      Złe wyprowadzenie poziomu i pionu ścian

Obniża to walory wizualne (ściany są po prostu krzywe), zwiększa koszty materiałów potrzebnych do wyrównania płaszczyzn i wydłuża czas budowy. W skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do zawalenia się muru.

5.      Stosowanie różnych materiałów na jednej ścianie

Jedna ściana powinna być w całości wzniesiona z tego samego materiału. Nawet jeśli zastosowane będą różne elementy, muszą być wykonane z tego samego surowca.

6.      Niewłaściwa zaprawa murarska

Do cienkich spoin należy stosować specjalną zaprawę. W innym przypadku jest wskazana zaprawa cementowo-wapienna.

Ważna jest również konsystencja zaprawy. Nieodpowiednia sprawi bowiem, że zaprawa nie osiągnie pożądanych parametrów, ponieważ będzie wiązać się zbyt wolno lub zbyt szybko. Dobrze przygotowana zaprawa ma konsystencję gęstej śmietany.

7.      Brak wzmocnienia ścian

Brak zbrojeń np. w strefie okiennej prowadzi do pojawiania się rys i pęknięć. Zbrojenie z prętów powinno zostać ułożone w dwóch poziomach i ukryte w grubości spoiny. Najlepiej, jeśli wystaje na około 50 cm poza strefę występowania naprężeń (poza krawędzie otworu).

8.      Niewłaściwe połączenie ścian

Ściany muszą być ze sobą konstrukcyjnie powiązane – w innym przypadku może dojść do powstawania mostków termicznych i widocznych rys. Ściany działowe zespala się ze ścianą nośną za pomocą metalowych łączników (rozmieszczonych w co trzeciej warstwie bloczków). Ściany nośne łączy się ze sobą poprzez przemurowanie o odpowiedniej długości.

9.      Zbyt głębokie bruzdy w ścianach

Bruzdy, czyli kanały, w których są prowadzone różnego rodzaju instalacje, nie mogą być głębsze i szersze niż zakłada to norma murowa. Jeśli będą zbyt duże, osłabią konstrukcję ściany i spowodują jej pękanie. Nie powinno się również prowadzić bruzd w belkach, nadprożach i innych elementach konstrukcyjnych.

10.  Niezabezpieczenie ściany przed czynnikami atmosferycznymi

Niewykończony mur narażony jest na działanie opadów atmosferycznych i zmieniających się temperatur, co sprawia, że się niszczy i traci swoje właściwości izolacyjne. Dotyczy to zarówno nieotynkowanego muru, jak i ściany z niedokończonym ociepleniem.

Chcesz ustrzec się przed innymi usterkami wynikającymi z nieprawidłowości na etapie budowy? Zobacz również:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje