Projekt domu z piwnicą czy bez – co wybrać?

Projekt domu z piwnicą czy bez – co wybrać?


Jeśli zastanawiasz się nad budową domu jednorodzinnego, z pewnością staniesz przed niejednym dylematem, który będzie miał przełożenie na Twój budżet. Jednym z rozwiązań, które pozwolą Ci zmniejszyć koszty budowy, jest wybór projektu bez piwnicy. Niesie to za sobą jednak także pewne ograniczenia, dlatego warto poznać zalety i wady projektów domów jednorodzinnych z piwnicą i bez.

Z tekstu dowiesz się:

Zamierzasz zbudować dom? Do wyboru masz setki gotowych projektów, spośród których większość to budynki, które nie posiadają piwnicy. Nic w tym dziwnego: piwnica podnosi koszty budowy o średnio 20 lub 30% i zwiększa wydatki na eksploatację domu nawet do 20% Wielu inwestorów rezygnuje więc z marzenia o domu z piwnicami.

Czy jednak dom z piwnicą to zawsze najlepsza opcja? Jakie sposoby na zniwelowanie braku dodatkowej kondygnacji oferują architekci? Podpowiadamy!

Kiedy warto zdecydować się na projekt domu z piwnicą?

Jeszcze do niedawna to właśnie domy jednorodzinne z podpiwniczeniem były budowane najczęściej. Dziś, gdy popularniejsze są nowoczesne sposoby ogrzewania w postaci niewielkich kotłów gazowych bądź pomp ciepła, nie ma już potrzeby składowania opału do ogrzewania w piwnicy, a pralnie urządza się na poddaszu. W przypadku domów na wąskich działkach podpiwniczenie pozwala jednak uzyskać dodatkową powierzchnię.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie domu z piwnicą dokładnie przemyśl, czy obecność podpiwniczenia jest dla Ciebie ważna, weź pod uwagę rozmiar parceli i sprawdź, jakie rozwiązania znajdziesz zarówno w projektach domów jednorodzinnych z piwnicą, jak i bez niej.

Przeczytaj także: Piwnica w projektach domu.

Piwnica w domu jednorodzinnym – dodatkowe koszty

Koszt budowy fundamentów z piwnicą jest znacznie wyższy niż bez niej. Realizacja takiego projektu wymaga także dodatkowych prac, do których należy chociażby zbadanie poziomu wód gruntowych. Jeżeli jest on wysoki, może uniemożliwić budowę podpiwniczenia, ponieważ groźba zalania w czasie wiosennych roztopów mogłaby być zbyt duża. Poza tym podmywane fundamenty po jakimś czasie zaczęłyby się osuwać, co stanowiłoby zagrożenie dla stabilności budynku. Oczywiście warto porozmawiać o tym z architektem, ponieważ może się okazać, że wystarczy zastosować drenaż opaskowy czy odpowiednie zabezpieczenie przeciwwilgociowe, żeby poradzić sobie z wysokim poziomem wód gruntowych obok Twojego domu na podpiwniczeniu.

Oprócz fundamentów, przy budowie piwnicy wysokie koszty podpiwniczenia generują także: izolacja przeciwwilgociowa ścian zewnętrznych, strop nad piwnicą, ocieplenie, budowa schodów do piwnicy oraz wykończenie wnętrza. Ponadto codzienne użytkowanie piwnicy wiąże się również z ogrzewaniem pomieszczeń, co także kosztuje. Sposobem na oszczędność może być np. rezygnacja z całkowitego podpiwniczenia domu parterowego z piwnicą na rzecz częściowego, zwłaszcza że większa powierzchnia piwnicy nie zawsze jest regularnie wykorzystywana.

Przeczytaj także: Hydroizolacja piwnicy. Dlaczego jest ważna?

Dom z piwnicą czy bez? Poznaj alternatywy

Obawiasz się, że wysokie koszty budowy nie pozwolą Ci spełnić marzenia o domu jednorodzinnym z piwnicą? Alternatywą może się okazać projekt domu z poddaszem użytkowym, czyli pomieszczeniem, które znajduje się pomiędzy dachem a najwyższym stropem i jest przystosowane do celów mieszkalnych. Taka dodatkowa przestrzeń pozwala na adaptację zgodnie z potrzebami – nie tylko na sypialnię dla domowników czy garderobę, ale też pralnię i suszarnię. Spiżarnię można natomiast usytuować w pomieszczeniu gospodarczym, które znajduje się najczęściej na poziomie parteru w strefie dziennej domu, a tym samym jest wygodna w użytkowaniu.

Projekty domów z piwnicą z Pracowni Dobre Domy

Z piwnicą czy bez? Jeśli niezależnie od kosztów podpiwniczenia domu wciąż skłaniasz się do wyboru dużego lub małego domu z piwnicą, mamy dla Ciebie dwie propozycje prosto z Pracowni Dobrych Domów:

333 m2 powierzchni użytkowej. Robi wrażenie, prawda? Projekt domu Maja i Miko II będzie idealny dla większych, nawet wielopokoleniowych rodzin. Siedem pokoi i pięć łazienek zapewni wszystkim domownikom niezbędny komfort. Funkcjonalność łączy się w tym projekcie z estetyką – szczególnie imponujący jest przestronny salon z przeszkleniami. Istnieje również wariant bez podpiwniczenia – Maja i Miko.

Przeczytaj więcej o projekcie domu Maja i Miko II.

To projekt dla inwestorów, którzy cenią sobie wygodę i funkcjonalność. Interesująca bryła i nietypowe wykończenie elewacji z pewnością wyróżnią ten dom na tle innych! Znajdziesz w nim cztery pokoje i aż dwie łazienki, które z pewnością odpowiedzą na potrzeby przeciętnej rodziny. Nie zapominajmy jednak o piwnicy! Architekci zaplanowali w niej część gospodarczą – pralnię i kotłownię – a także garaż.

Sprawdź projekt domu Nel.

Zanim wybierzesz swój wymarzony projekt domu z piwnicą czy bez, pamiętaj, że każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Piwnica to sposób na wąską działkę, a jednocześnie wyższe koszty budowy domu. Natomiast brak podpiwniczenia to ekonomiczne rozwiązanie i konieczność znalezienia dodatkowej powierzchni na pozostałych kondygnacjach budynku. Z nowoczesnymi projektami funkcjonalnych domów to prostsze niż myślisz.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje