Nie ma co udawać: budowa domu zawsze wiąże się z ogromnymi kosztami, a jednym z największych wydatków jest sam zakup materiałów budowlanych. Nie są to przy tym inwestycje, na których warto oszczędzać. Niska cena materiałów często idzie w parze ze słabą jakością i gorszymi parametrami technicznymi, co może sprawić, że konstrukcja domu nie będzie wystarczająco trwała. Obecnie dodatkowym utrudnieniem jest ogromny wzrost cen materiałów budowlanych. Inwestorzy wciąż zadają więc sobie pytania, gdzie szukać najlepszych materiałów, jak rozsądnie planować zakupy i co zrobić, żeby nie przepłacać. W poniższym tekście podpowiadamy, jak poradzić sobie w tej sytuacji!
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego ceny materiałów budowlanych tak gwałtownie rosną,
- gdzie szukać materiałów budowlanych,
- jak kupować materiały budowlane, żeby nie przepłacać.
Ceny materiałów budowlanych są uzależniona od wielu czynników. Stąd więc w różnych miejscach cenniki produktów o takich samych parametrach mogą się różnić nawet o kilkanaście procent. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, skąd się biorą ostatnie podwyżki cen materiałów, a także jak kupować materiały budowlane, aby nie być stratnym.
Cena materiałów budowlanych – dlaczego tak szybko rośnie?
Czym spowodowane są tak wysokie ceny materiałów budowlanych? Są one efektem wzrostu cen surowców używanych do ich produkcji, a także kosztów energii, paliwa i transportu. Taka sytuacja na światowym rynku bezpośrednio wiąże się z pandemią z 2020 r. i wynika z drastycznego spadku popytu i jego gwałtownej odbudowy w 2021 r.
Po zakończeniu zeszłorocznego sezonu budowlanego ceny zaczęły nieco spadać, jednak z początkiem 2022 r. nastąpił kolejny wzrost cen materiałów budowlanych, jeszcze bardziej dynamiczny od poprzedniego. Z pewnością przyczynił się do niego konflikt rosyjsko-ukraiński. Sankcje nałożone na Rosję, która dostarczała do Europy surowce energetyczne, doprowadziły do zachwiania rynkami, a w rezultacie – do wzrostu cen wielu produktów, w tym cen materiałów budowlanych.
Kiedy spadną ceny materiałów budowlanych? Prognoza cen materiałów budowlanych 2022 niestety nie napawa optymizmem: przewiduje się, że wzrost cen surowców na światowych rynkach spowodowany kryzysem na Ukrainie może generować dalszy wzrost cen materiałów na polskim rynku budowlanym. Z przewidywań ekonomistów wynika więc, że osoby budujące domy czy remontujące mieszkania nadal będą mocno odczuwać w swoich portfelach koszty prac.
Przeczytaj też: Wewnętrzne ściany nośne – najważniejsze sprawy, o których warto pamiętać.
Zakup materiałów budowlanych: gdzie ich szukać?
Wiesz już, że spadek cen materiałów budowlanych na razie nie wchodzi w rachubę. Czy jednak oznacza to, że powinieneś na jakiś czas zrezygnować z marzeń o własnym domu? Niekoniecznie! Należy jednak liczyć się z tym, że będziesz musiał nieco dłużej poszukać jakościowych materiałów za nieco bardziej rozsądną cenę. Sama cena materiałów nie jest zresztą jedynym problemem – w związku z panującą na świecie sytuacją coraz częściej dochodzi do opóźnień w dostawach, dostaw częściowych, dostaw materiałów słabej jakości, a nawet wzrostu cen już po złożeniu zamówienia.
Gdzie więc szukać najlepszych materiałów budowlanych? W poleconych przez znajomych marketach i składach budowlanych oraz oczywiście w internecie! W sieci możesz odszukać niemal wszystkich dostawców materiałów budowlanych, dlatego nie wahaj się korzystać z wyszukiwarek, popularnych portali sprzedażowych i porównywarek. To właśnie takie narzędzia mogą pomóc Ci odnaleźć najlepszego i najtańszego dostawcę materiałów budowlanych w Twojej okolicy.
Zanim jeszcze złożysz stosowne zamówienie, w porozumieniu ze swoją ekipą budowlaną sporządź listę konkretnych surowców, które będą potrzebne. Równie dobrym, a może nawet lepszym sposobem będzie zakup materiałów budowlanych przez wykonawcę. Budowlańcy doskonale wiedzą, z jakimi materiałami najlepiej im się pracuje i które z nich są godne polecenia, a które nie, ale to niejedyna korzyść płynąca z takiej umowy z wykonawcą. Kupując materiały w Twoim imieniu, zapłaci on bowiem niższy, bo 8-procentowy podatek VAT (dla Ciebie jako inwestora będzie on wynosił 23%), co będzie się wiązało z mniejszymi kosztami. Warto jednak pamiętać, że jako inwestor możesz uzyskać jego zwrot na większość materiałów, a wykonawca – nie. Ustalcie więc wspólnie, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla obu stron.
Wybierając materiały samodzielnie, zawsze zwracaj uwagę na ich certyfikaty – w ten sposób będziesz mieć pewność, że surowce, które kupujesz, odznaczają się wysoką jakością. Koniecznie sprawdź też czarną listę produktów budowlanych, którą z łatwością znajdziesz w internecie.
Sprawdź również: Jak wybrać okna do domu?
Jak kupować materiały budowlane, żeby nie przepłacać?
Jak nie przepłacać za materiały budowlane? Wiele słyszy się o uldze budowlanej. I rzeczywiście: wciąż możesz złożyć wniosek o ulgę na zakup materiałów budowlanych, ale jedynie pod warunkiem, że Twoje budowlane zakupy dotyczyły lat 1991-2003. Nie jest to więc rozwiązanie, które mogłoby Ci pomóc w dokonywanych obecnie transakcjach.
Poszukajmy więc innych, bardziej przydatnych rozwiązań. Tym najbardziej podstawowym jest oczywiście porównywanie cen, które w różnych miejscach, a nawet regionach mogą się od siebie różnić o kilkanaście do aż kilkudziesięciu procent! Zanim dokonasz zakupu, sprawdź również, czy możesz liczyć na dowiezienie materiałów przez dostawcę na plac budowy – to ważne, ponieważ w ten sposób nie poniesiesz kosztów transportu. Upewnij się także, czy podana cena jest ceną ostateczną i nie wzrośnie już po złożeniu zamówienia.
Jeśli członkowie Twojej rodziny lub bliscy znajomi także ruszają z budową, spróbujcie wspólnie wynegocjować rabat za zakup większej ilości surowców. Takie grupowe zakupy materiałów budowlanych być może zachęcą sprzedawcę, aby go udzielić. Równie dobrym pomysłem może być także zakup surowców wraz z przyszłymi sąsiadami, którzy także rozpoczynają budowę w tym samym czasie – być może w ten sposób łatwiej będzie zorganizować również darmową dostawę.
W związku z tym, że trudno przewidzieć, kiedy spadek cen materiałów budowlanych zagości w Polsce na dobre, warto podchodzić do zakupów z jeszcze większą rozwagą niż wcześniej. Pamiętaj, że choć nie unikniesz wysokich cen, możesz zrobić całkiem sporo, żeby za materiały do swojego wymarzonego domu zapłacić jak najmniej.