Zakup działki siedliskowej jest rozwiązaniem interesującym coraz większą liczbę inwestorów, m.in. ze względu na nierzadko bardzo atrakcyjne położenie terenów tego typu. Zanim jednak zaczniesz się rozglądać za konkretnymi parcelami i konkretnymi projektami domów jednorodzinnych pod zabudowę siedliskową, powinieneś dowiedzieć się dokładnie, co to jest działka siedliskowa i dlaczego jej zabudowa nie zawsze będzie możliwa. W jakich przypadkach? Przeczytaj!
Z tekstu dowiesz się:
- czym jest działka siedliskowa,
- czym różni się działka siedliskowa od rolnej i budowlanej,
- kto może budować na działce siedliskowej,
- czy warto postawić na działkę siedliskową.
Poszukiwanie miejsca pod budowę Twojego nowego domu jest nie lada wyzwaniem. Z pewnością rozważasz po wielokroć wszystkie dostępne opcje i szukasz coraz to nowszych rozwiązań. Jednym z nich jest działka siedliskowa. Co to jest i czy warto w nią zainwestować – tego dowiesz się z artykułu!
Działka siedliskowa – co to jest?
Czym jest działka siedliskowa, czyli inaczej mówiąc, siedlisko? Definicja zakłada, że są to działki, na których znajdują się obiekty budowlane będące częścią gospodarstwa rolnego. Do takiej zabudowy zagrodowej na działce rolnej zalicza się przede wszystkim budynki gospodarcze, inwentarskie i hodowlane, a także budynki mieszkalne zajmowane przez rolnika i jego rodzinę.
Działka rolna siedliskowa może się wydawać bardzo atrakcyjna ze względu na położenie, które często bywa szczególnie malownicze. Równie zachęcające są także ceny działek siedliskowych, które zwykle są sporo niższe niż cena przeciętnej działki budowlanej czy rolnej. Czym jeszcze różnią się te typy działek? Czytaj dalej!
Działka siedliskowa a budowlana i rolna – jaka jest różnica?
Już wiesz, co to jest działka siedliskowa, ale jak wygląda kwestia siedlisko a działka budowlana? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, warto zajrzeć do przepisów prawa budowlanego. Zarówno w Ustawie o gospodarce nieruchomościami, jak i Ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym znajdziesz podobne definicje działki budowlanej. To nieruchomość gruntowa, której wielkość, cechy geometryczne, wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej oraz dostęp do drogi publicznej umożliwiają realizację obiektów budowlanych.
Definicja siedliska rolniczego nie przewiduje spełnienia takich warunków, a jedynie sugeruje, że mogą na niej być wzniesione budynki związane z gospodarstwem rolnym, w tym budynek mieszkalny rolnika. Nie jest więc działką typowo budowlaną, a przeznaczoną pod zabudowę zagrodową, w związku z czym taka parcela nie musi mieć dostępu do drogi publicznej, czy mediów.
Czym w takim razie siedlisko rolne różni się od działki rolnej? Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego pod pojęciem nieruchomości rolnej rozumie się nieruchomość gruntową, która może być wykorzystywana do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie lub produkcji roślinnej i zwierzęcej. Działka siedliskowa (z domem lub bez) jest więc częścią gruntu pod zabudowaniami gospodarstwa rolnego,czyli zazwyczaj częścią działki rolnej.
Przeczytaj również: Budowa domu od podstaw – najważniejsze rzeczy, o których musisz wiedzieć przed rozpoczęciem prac.
Działka siedliskowa – czy każdy może na niej budować?
Jeśli chodzi o to, kto może kupić działkę siedliskową, sprawa jest dość prosta: może to zrobić każdy. Nie każdy może natomiast wybudować na niej dom. Z obowiązujących przepisów wynika, że mogą to robić wyłącznie osoby zajmujące się produkcją rolną, a więc takie, które:
- posiadają działkę rolną o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większą niż 300 ha,
- od minimum 5 lat prowadzą osobiście gospodarstwo rolne na terenie danej gminy,
- są właścicielami działki rolnej, użytkownikami wieczystymi lub jej dzierżawcami,
- mają wykształcenie rolnicze.
Rolnik chcący wybudować dom na takiej działce musi postawić na niej także dodatkowe budynki, które będą wykorzystywane do działalności rolniczej. Oczywiście usytuowanie wszystkich tych budynków musi być zgodne z uwarunkowaniami wynikającymi z lokalnych przepisów dotyczących planowania przestrzennego. Jeśli takiego planu nie ma, konieczne będzie uzyskanie tak zwanej decyzji o warunkach zabudowy.
Okazuje się jednak, że od tej reguły są pewne wyjątki. W przypadku, gdy:
- nie jesteś rolnikiem i kupisz działkę siedliskową niezabudowaną, możesz wznieść na niej dom, jeśli parcela miała wydane pozwolenie na budowę (takie pozwolenie przenoszone jest na nowego właściciela); konieczne jednak będzie odrolnienie działki,
- gdy nie jesteś rolnikiem i kupisz działkę siedliskową zabudowaną, możesz uzyskać pozwolenie na przebudowę istniejących budynków; w takiej sytuacji odrolnienie również będzie niezbędne.
Przeczytaj również: Odrolnienie działki – jak przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną?
Czy warto kupować działkę siedliskową?
Działka siedliskowa czy działka budowlana? Chociaż działki siedliskowe kuszą atrakcyjnymi cenami, ich zakup przez osoby niebędące rolnikami może się okazać dość ryzykowny.
Jeśli jednak już podejmiesz taką decyzję, przed zakupem siedliska-działki dokładnie sprawdź możliwości wykorzystania takiej parceli, ponieważ może okazać się, że nie będziesz mógł na niej postawić żadnego budynku. Największe szanse na wykorzystanie jej pod dom mieszkalnydaje zakup już zabudowanego terenu: organizacja przebudowy czy remontu już wzniesionych obiektów jest znacznie łatwiejsza. Zarówno w takim przypadku, jak i w przypadku działki niezabudowanej zawsze należy się jednak upewnić, czy możliwe będzie odrolnienie działki. Proces ten nie należy bowiem do najłatwiejszych i co więcej, nie zawsze jest możliwy do przeprowadzenia
Rozglądasz się za działką siedliskową na sprzedaż? Miej na uwadze, że o ile zakup siedliska przez rolnika może być dobrą inwestycją, o tyle dla nierolnika stworzenie zabudowy siedliskowej może być dość kłopotliwe. Jeśli jednak jesteś zdecydowany, pamiętaj, aby nie tracić czujności na każdym kroku.