Dom z częścią usługową – najważniejsze formalności, o których musisz pamiętać

Dom z częścią usługową – najważniejsze formalności, o których musisz pamiętać


Większości z nas dom kojarzy się z bezpiecznym miejscem, do którego wracamy po długim dniu wypełnionym obowiązkami. A gdyby tak pracę na stałe przenieść do domu? Budynek mieszkalny z częścią usługową to rozwiązanie np. dla osób, które prowadzą własną firmę i oferują usługi fryzjerskie czy kosmetyczne. Kiedy warto postawić na taką opcję? Jakie formalności wiążą się z wyborem projektu budynku usługowego? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

Szybkie tempo życia sprawia, że mamy coraz mniej czasu dla siebie i bliskich, choćby dlatego, że sporą część czasu spędzamy na staniu w korkach lub przemierzaniu w drodze do pracy długich kilometrów. Jeśli Twoim marzeniem jest poświęcanie tego czasu rodzinie lub po prostu wypoczynkowi czy ukochanemu hobby, jednym z rozwiązań jest przeniesienie pracy do domu z lokalem usługowym. Projekty budynków, które można zaadaptować w ten sposób, znajdziesz w naszej ofercie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie wymagania trzeba spełnić, aby prowadzić taki lokal w swoim domu.

Projekty usługowo-mieszkalne: jakie są wady i zalety pracy w domu?

Prowadzenie własnej działalności w domu z częścią usługową ma wiele zalet. Z całą pewnością należą do nich wygoda związana z oszczędnością czasu na codzienne dojazdy do pracy, a także wymierne korzyści finansowe. Nie tracisz bowiem pieniędzy na benzynę czy bilety. Nie musisz też płacić wysokiego czynszu za lokal usługowy, który może być naprawdę sporym wydatkiem. Jeśli nie prowadzisz własnej działalności, taki dom z lokalem użytkowym może stać się w ten sposób doskonałym źródłem zarobkowania dla Ciebie. Wynajem tej powierzchni zewnętrznej firmie przyniesie Ci stały, dodatkowy dochód.

Czy postawienie budynku usługowego z częścią mieszkalną ma w takim razie jakieś wady? Minusem takiego rozwiązania może być trudność w utrzymaniu work-life balance. Być może będziesz potrzebować większej samodyscypliny w organizacji pracy i życia rodzinnego. Jeśli budujesz nowoczesny budynek usługowy z zamiarem wynajmowania go, musisz się także liczyć z tym, że Twoi najemcy nie zawsze będą zupełnie bezproblemowi.

Projekty budynków usługowych – jakie formalności należy spełnić?

Wybierając gotowe projekty lokali usługowo-mieszkalnych i planując budowę, należy pamiętać o wymogach prawa budowlanego i ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo planu zabudowy. O jakich obostrzeniach może być mowa? Takich, które uniemożliwią budowę takiego lokalu lub wykluczą możliwość prowadzenia w nim konkretnych usług. Mogą one np. wskazywać, że na danym terenie można prowadzić wyłącznie usługi nieuciążliwe, czyli np. takie, które nie generują hałasu. To właśnie te dokumenty określają rodzaje usług, jakie możesz świadczyć w warunkach domowych. Jeśli nie uwzględniono w nich żadnych obostrzeń, o rodzaju prowadzonych usług możesz zadecydować sam.

Lokal usługowy może powstać zarówno w domu, który dopiero jest budowany, jak również można go wydzielić w już istniejącym domu. Należy jednak pamiętać, że lokal nie może przekroczyć 30% powierzchni całkowitej budynku mieszkalno-usługowego. Należy także zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta zamiar zmiany sposobu użytkowania budynku. Na rozpatrzenie Twojego zgłoszenia urząd ma 30 dni. Jeśli po upływie tego czasu nikt nie wniesie sprzeciwu, będziesz mógł swobodnie zacząć wcielać swój plan w życie.

Przeczytaj także: Przebudowa czy rozbudowa – jak powiększyć dom?

Budynki usługowo-mieszkalne – projekty

Chociaż nie wszystkie biura projektowe oferują typowe projekty lokali użytkowych, można dostosować zwykłe projekty budynków pod działalność usługową. Zresztą także gotowe specjalne projekty budynków pod działalność gospodarczą wymagają adaptacji i indywidualnego dostosowania do sposobu użytkowania. Różne rodzaje działalności są bowiem objęte różnymi wymogami przeciwpożarowymi, sanitarnymi oraz powierzchniowymi, dlatego część przeznaczona pod lokal musi być dostosowana do tych konkretnym przepisów.

Dobrym pomysłem na adaptację projektów do budynków użytkowych jest np. wybór domów z garażem dwustanowiskowym, takich jak Lukrecja IV albo większych domów wielopokoleniowych. Większa przestrzeń daje więcej możliwości adaptacyjnych.

Wybór odpowiedniego projektu budynku pod działalność nie zawsze jest łatwy. Jeśli wciąż masz wiele wątpliwości odnośnie do tego, na jakie rozwiązanie postawić, skorzystaj z bezpłatnej porady naszego architekta. Z pewnością zaproponuje Ci najlepsze rozwiązanie.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje