Dach z lukarnami – sposób na doświetlenie poddasza

Dach z lukarnami – sposób na doświetlenie poddasza


Budowa lukarn to doskonały sposób na doświetlenie poddasza, które zamierzasz zaadaptować na cele mieszkalne. Bez względu na to, czy strych ma się docelowo stać sypialnią, biurem, czy salonem, podczas jego adaptacji będziesz musiał zadecydować o tym, w jaki sposób wpuścić do środka naturalne światło słoneczne. Być może skusisz się właśnie na rozwiązanie w postaci lukarn. W tym tekście podpowiadamy, co powinieneś wiedzieć o tym elemencie konstrukcyjnym.

Z tekstu dowiesz się:

Przed wynalezieniem okna połaciowego wybudowanie lukarny było jedynym sposobem na doświetlenie strychu lub poddasza. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy do dyspozycji także inne rozwiązania, lukarny są już nie tylko patentem na wpuszczenie do wnętrza większej ilości światła, ale też ciekawym sposobem na urozmaicenie bryły budynku. Dom z lukarną zdecydowanie wyróżnia się na tle innych obiektów.

Czym są lukarny?

Lukarna to charakterystyczna nadbudówka dachu, wystająca ponad jego połać i posiadająca okno zamontowane w ścianie pionowej, która z reguły jest przedłużeniem zewnętrznej ściany niższej kondygnacji. Lukarny na ogół są zbudowane z trzech ścian i dachu o różnej geometrii. Wygląd lukarny powinien być dopasowany do kształtu i wielkości domu, a także wynikać z rodzaju dachu: tego, jaki ma spadek, czym jest pokryty oraz jaką tworzy bryłę.

Lukarny – rodzaje tych elementów architektonicznych

Oczywiście nie istnieje tylko jeden rodzaj konstrukcji lukarny. W zależności od budowy Twojego dachu, a także rodzaju pomieszczenia możesz zdecydować się na następujące typy:

Przeczytaj też o najnowszych sposobach zastosowania okien połaciowych w dachach domów.

Jakie są wady i zalety lukarny?

Wybudowanie lukarn, poza doświetleniem poddasza, ma także kilka innych zalet. Jakich? Sprawdź:

Wady lukarny mają przede wszystkim charakter finansowo-administracyjny. Decyzję o budowie lukarn należy bowiem podjąć najpóźniej na etapie adaptacji budynku. Jeżeli zmiany w stolarce będziesz chciał wdrożyć, gdy dom będzie już wybudowany, potrzebne Ci będzie nowe pozwolenie na budowę, którego uzyskanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Także sama budowa lukarny jest droższa i bardziej skomplikowana niż zastosowanie okna połaciowego. Należy także pamiętać, że lukarny dostarczają dwukrotnie mniej światła niż standardowe okna połaciowe.

Dach z lukarną to dobry sposób na wyróżnienie domu spośród innych obiektów w okolicy. Taka ozdoba nadaje mu prawdziwie unikatowy charakter. Zanim jednak poprosisz architekta o wdrożenie tego rozwiązania w projekcie Twojego domu, starannie rozważ wszystkie wady i zalety budowy lukarn.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje