Ceny za m2 działek budowlanych zależą od wielu czynników, w tym m.in. od województwa i odległości od dużych aglomeracji miejskich. Zakup działki budowlanej, na której kiedyś stanie Twój wymarzony dom, to więc bardzo poważna inwestycja, wymagająca odpowiedniego przygotowania. Zobacz, co sprawdzić przy kupowaniu działki budowlanej.
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego należy ustalić, jaki jest status prawny działki,
- co trzeba sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
- dlaczego ukształtowanie terenu jest tak istotne,
- dlaczego warto zawczasu zadbać o połączenie posesji z drogą dojazdową,
- do czego potrzebne jest badanie gruntu.
Znalazłeś na jednym z portali ogłoszeniowych ofertę idealną – tani grunt w dobrej lokalizacji, a wszystko to okraszone pięknymi zdjęciami? Niestety, korzystna na pozór oferta kupna działki budowlanej niekoniecznie musi się okazać tą najlepszą. Zakup działki i domu to zbyt poważna decyzja, aby podejmować ją pochopnie. Zanim więc zdecydujesz się na kupno ziemi, sprawdź 5 najważniejszych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę!
1. Kupowanie działki – jak sprawdzić działkę?
W pierwszej kolejności sprawdź status prawny działki. Dowiedz się, czy jest to:
- działka budowlana – na której można swobodnie wybudować dom,
- działka rolna – na której mogą się budować głównie rolnicy, w tzw. zabudowie zagrodowej,
- działka leśna – na której można postawić dom, chyba że MPZP zakłada inaczej.
Koniecznie upewnij się też, czy interesujący Cię grunt nie jest obciążony kredytem lub długami. Pamiętaj, że w chwili przepisania działki na siebie zyskujesz nie tylko ziemię, ale też wszystkie jej obciążenia. Przed kupnem działki zajrzyj więc koniecznie do księgi wieczystej, z której dowiesz się wszystkiego o gruncie. Informację o tym, gdzie możesz znaleźć ten dokument, powinien Ci udostępnić sprzedający. Czasami może się jednak zdarzyć, że działka nie ma założonej księgi wieczystej. Jak sprawdzić, do kogo należy działka w takiej sytuacji? Właściciel jest zobowiązany dostarczyć Ci inne dokumenty, które pozwolą Ci zyskać pewność, że jest prawowitym właścicielem terenu. Może to być np. akt własności lub kupna.
2. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a kupno działki
MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to jeden z najważniejszych dokumentów przy sprawdzaniu działki i jej przydatności do zabudowy. Na jego podstawie dowiesz się, czy na interesującym Cię gruncie możesz postawić taki dom, jaki chcesz. Warto bowiem wiedzieć, że niektórych regionach obowiązują ścisłe przepisy dotyczące:
- rozmiaru i wysokości budynku,
- odległości budowli od drogi,
- koloru elewacji lub dachu,
- stylu, w którym będzie budowany dom.
Niektóre obostrzenia są bardzo łagodne i dotyczą drobnych elementów budowy. Inne stawiają przyszłym właścicielom domów większe wymagania. Przed zakupem działki na terenie objętym ścisłymi zaleceniami koniecznie zastanów się, czy na pewno jesteś gotów zgodzić się na takie ograniczenia.
Jeśli interesujący Cię grunt nie jest objęty MPZP, przed rozpoczęciem prac, będziesz musiał wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy.
3. Kupno ziemi a ukształtowanie terenu
Kolejną ważną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, przeglądając oferty kupna działek budowlanych, jest ukształtowanie terenu danej działki. Może się bowiem okazać, że pozornie gładka powierzchnia prezentowana na zdjęciach jest w rzeczywistości pełna wzniesień i dziur.
Co jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę na tym etapie przeglądania ofert? Przede wszystkim działki z bardzo dużą ilością wysokich traw i innej roślinności. W takiej sytuacji trudno ocenić, jak tak naprawdę wygląda ukształtowanie terenu, więc najlepiej zobaczyć działkę na własne oczy i wynająć profesjonalistę, który zmierzy kąt nachylenia powierzchni.
4. Sprawdzenie działki pod kątem dojazdu i mediów
Przed zakupem działki musisz się także upewnić, czy jest ona połączona z drogą dojazdową. To ważne nie tylko ze względu na to, że ułatwi Ci to dojazd do posesji. Brak odpowiednio utwardzonej drogi może utrudnić wjazd ciężkiego sprzętu, który będzie potrzebny na budowie. Dowiedz się także, czy droga prowadząca do Twojej przyszłej posesji nie należy np. do sąsiada.
Jeśli do Twojej potencjalnej działki nie dobiega żadna droga, przed postawieniem domu będziesz musiał zadbać o jej doprowadzenie. W tym celu musisz:
- wystąpić o ustanowienie służebności przejazdu, czyli o możliwość korzystania z drogi dojazdowej sąsiada,
- kupić na współwłasność wydzieloną drogę dojazdową,
- kupić sąsiednią działkę z drogą dojazdową.
Upewnij się także, czy wybrana przez Ciebie działka jest uzbrojona, a więc czy ma dostęp do wody, kanalizacji i prądu. Doprowadzenie wszystkich mediów jest dosyć kosztowne i powoduje znaczny wzrost ostatecznej ceny za działkę. Jeśli rozważasz kupowanie działki budowlanej nieuzbrojonej, koniecznie upewnij się, że dane media będzie można podłączyć.
5. Badanie gruntu przed kupowaniem działki
Sprawdziłeś już status prawny działki, znasz MPZP, a także poznałeś ukształtowanie i uzbrojenie terenu. Pozostała Ci już tylko jedna rzecz do zbadania – grunt. W przeciwieństwie do ukształtowania terenu nie jesteś w stanie na pierwszy rzut oka ocenić, co znajduje się pod powierzchnią ziemi. W tym celu musisz wynająć geologa, który zbada:
- jaka ziemia znajduje się pod wierzchnią warstwą gruntu,
- czy w gruncie nie ma dużej ilości twardego materiału utrudniającego budowę domu, np. skał, kamieni czy belek.
Bardzo ważne jest także zbadanie jakości gruntu. Grunt, owszem, można zmienić, ale będzie to pociągało za sobą bardzo wysokie koszty. Przed kupowaniem działki upewnij się także, że teren, na którym chcesz postawić dom, nie jest skażony np. szkodliwymi pierwiastkami ( siarką, ołowiem) lub chemikaliami. Twoje wątpliwości powinien wzbudzić nieprzyjemny zapach unoszący się z ziemi.
Znalazłeś działkę budowlaną, która spełnia wszystkie Twoje wymagania? Teraz czas na budowę domu! Na naszej stronie znajdziesz najlepsze projekty idealne nawet dla najbardziej wymagających.