Oświetlenie domu, zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz pełni kilka istotnych funkcji. Prawidłowe rozmieszczenie zapewni komfort i bezpieczeństwo domownikom. Dlatego też już na etapie wyboru projektu domu, należy o to zadbać.
Każdy rodzaj światła – naturalne, dziennie czy sztuczne, wpływa na nastrój, daje poczucie bezpieczeństwa i relaksu. Jako inwestor musisz zwrócić uwagę nie tylko na aspekt estetyczny, ale przede wszystkim na lokalizację wejścia do domu w stosunku do stron świata.
Projekt domu prawdę Ci powie
Chcesz zbudować przestronny dom dla całej rodziny, a może marzysz o małym, parterowym domku? Bez względu na powierzchnię, dom może być jasny i przestronny. Wystarczy tylko odpowiednio wykorzystać naturalne oświetlenie i wybrać właściwą lokalizację wejścia. Jeśli chcesz by najczęściej użytkowane pokoje były dobrze oświetlone, zwróć uwagę, żeby w projekcie wychodziły one na południowy-wschód lub południowy-zachód i miały duże okna. Natomiast garaż czy pomieszczenia gospodarcze mogę być skierowane na północ.
W każdym projekcie domu znajdziesz szczegółowe informacje na temat wszystkich rodzajów instalacji, w tym oświetleniowej. Najbezpieczniej jest zdecydować się na większą liczbę kontaktów i punktów świetlnych. Lepiej mieć więcej możliwości, niż gdyby nagle miało się okazać, że nie ma gdzie wpiąć kabla od telewizora lub podłączyć blendera w kuchni. Dobrze jest skorzystać z fachowej pomocy architekta, który uwzględni rozmieszczenie oświetlenia w aranżacji poszczególnych pomieszczeń.
Właściwa droga
Decyzja o tym od której strony powinien być zlokalizowany wjazd do domu, nie może być przypadkowa. Projekt, w którym zaplanowany jest wjazd od północy to najlepsze rozwiązanie, żeby odpowiednio doświetlić pomieszczenia, takie jak pokój dzienny czy kuchnię. Także wybór projektu z wjazdem od strony wschodniej umożliwi duże nasłonecznie pomieszczeń i przydomowego ogrodu. Mniej korzystne warunki słoneczne oferuje natomiast wjazd od południa i zachodu.
W projekcie domu zwróć uwagę na liczbę i rozmieszczenie okien, które umożliwią stały dopływ światła dziennego. Jeśli zdecydujesz się na okna połaciowe, stanowić one będą dodatkowy element, który zapewni doświetlenie wnętrza domu naturalnym światłem i podniesie tym samym komfort komunikacji domowników.
Oświetlenie we wnętrzu
Rozmieszczenie źródeł światła należy zaplanować na etapie projektu i skonsultować z architektem i instalatorem, co znacząco ułatwi prace wykończeniowe. Pamiętaj, że każde pomieszczenie wymaga nieco innego oświetlenia. W kuchni sprawdzi się kilka źródeł światła, które oświetlą całe pomieszczenie, jak i blaty robocze czy szafki. Ciągi komunikacyjne to miejsca, o których oświetlenie należy szczególnie zadbać.
Nie wiesz jakie oświetlenie wewnętrzne wybrać? Tradycyjne czy led? Zobacz nasz poradnik:https://www.dobredomy.pl/poradnik,oswietlenie_energooszczedne__czy_to_sie_oplaca.html
Zmiany w projekcie
Od tego ile i jakie będzie rozmieszczenie źródeł światła w Twoim domu, zależy na ile będzie on komfortowy. Nie musisz znać się na instalacji elektrycznej, aby podjąć decyzje o tym, gdzie mają zostać poprowadzone przewody. Najlepiej zaplanować więcej i zatynkować końce przewodów, tak żeby, gdy zajdzie taka potrzeba nie musieć kuć ścian. W projekcie domu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat sposobu poprowadzenia instalacji elektrycznej. Dokonując zmian w projekcie, należy kierować się obowiązującymi przepisami i normami. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zapytać architekta lub projektanta adaptującego projekt gotowy.