Podpiwniczenie domu determinuje zaplanowanie w projekcie dodatkowych schodów prowadzących do drzwi wejściowych lub na taras. Rozwiązania architektoniczne są różne i dlatego każdy znajdzie pomysł, który spełni jego oczekiwania. Konieczne jest jednak, by podczas wybierania schodów pamiętać o ich funkcjonalności i komforcie użytkowania.
Schody to jeden z istotniejszych elementów architektury wewnątrz domu. Nie tylko stanowią połączenie między parterem a piętrem budynku, lecz także bardzo często są elementem ozdobnym, urozmaiceniem przestrzeni. Te same funkcje pełnią schody zewnętrzne – muszą być jednocześnie wygodne, trwałe i odporne na warunki panujące na zewnątrz oraz powinny estetycznie współgrać z projektem elewacji. Pracownia Dobre Domy radzi, jak budować schody zewnętrzne.
Najwygodniejszy rozmiar schodów zewnętrznych
Istotne wymiary schodów zewnętrznych to ich wysokość oraz głębokość. Liczy się także określona przepisami wysokość schodów wymagająca zamontowania balustrady.
Wygodne stopnie, które zapewnią komfort użytkowania, powinny mieć wysokość w granicach 15–17 cm oraz głębokość 29–35 cm. Dzięki temu mamy pewność, że łatwo będzie po nich zarówno schodzić, jak i na nie wchodzić. Liczy się oczywiście możliwość ustawienia całej stopy na płaszczyźnie – to zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
Kwestia balustrady wygląda następująco:
- schody o wysokości nieprzekraczającej 50 cm nie muszą mieć balustrady;
- schody o wysokości nieprzekraczającej 1 m również nie muszą mieć balustrady pod warunkiem, że są szersze od drzwi, do których prowadzą, o m.in. 50 cm z każdej strony.
Druga z wymienionych wyżej możliwości może zaistnieć jedynie w jednorodzinnym budynku mieszkalnym.
Podest kończący schody również da się wykonać dwojako – w zależności od tego, w którą stronę otwierają się drzwi:
- jeśli do wewnątrz domu, to powinien mieć on m.in. 90 cm szerokości,
- jeśli na zewnątrz – 90 cm + szerokość drzwi.
Schody a mostki termiczne
Konstrukcję schodów stawia się najczęściej na etapie prac nad stanem surowym. Zdarza się jednak, że dostawiamy je później i wtedy pojawia się ryzyko powstania mostków termicznych.
Mostkiem termicznym nazywamy takie miejsce ściany, stropu bądź dachu, którym ucieka ciepło. Spowodowane jest to m.in. gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi lub niestarannym wykonaniem poszczególnych elementów i – w przypadku schodów zewnętrznych – niedokładnym zespoleniem konstrukcji.
Aby uniknąć niepotrzebnej straty ciepła (wpływającej na obniżenie komfortu cieplnego budynku), montuje się konstrukcję betonową przy cokole budynku – zazwyczaj już po hydrolizacji powierzchni. Między ścianę budynku a schody warto włożyć styropian będący świetnym izolatorem. Na betonowej podstawie schodów trzeba położyć dodatkową warstwę zapobiegającą wchłanianiu wilgoci, ponieważ może to powodować pękanie i odklejanie się płytek.
W poradniku Dobrych Domów znajdziesz również informacje na temat hydrolizacji piwnicy.
Betonowe schody zewnętrzne – najczęstszy wybór
Podstawa schodów wykonana z betonu to najczęstsze rozwiązanie budowlane. Ustalenie materiału, z którego chcemy korzystać, ma duże znaczenie i powinno nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem procesu wykonawstwa.
Jest to wymagane, ponieważ pozwala ustalić wysokość konstrukcji z uwzględnieniem dodatkowej hydrolizacji, warstwy wyrównawczej, zaprawy klejowej oraz okładziny w postaci np. płytek. Najlepiej wybrać te gresowe – zapewniają bowiem bezpieczeństwo, są odporne na mróz, wilgoć oraz intensywną eksploatację. Do tego wyróżniają się także antypoślizgowością, dzięki temu niezależnie od pogody komfort użytkowania utrzymuje się na podobnym poziomie.
Przy budowie schodów warto pamiętać również o wykopaniu pod nie fundamentów. W ten sposób można uniknąć odkształceń, załamań czy pęknięć wynikających z osiadania budynku oraz gruntu.
Metalowe schody zewnętrzne
Schody tego typu idealnie pasują do nowoczesnych i minimalistycznych projektów domów oraz szarej, surowej elewacji. Są one łatwiejsze w montażu, ponieważ stanowią gotowy element.
Wykonane najczęściej ze stali węglowej wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed korozją, która może powstawać na skutek działania zmiennych warunków atmosferycznych w postaci opadów deszczu lub śniegu czy zbyt silnego światła słonecznego.
Metalowa konstrukcja jest dość lekka, ale i tak warto zainwestować w fundamenty. W tym celu można np. zakopać pod słupkami schodów lub elementami nośnymi bloczki betonowe. W ten sposób jednocześnie zabezpieczymy konstrukcję oraz zadbamy o estetyczne wykończenie całości.
Balustrady przy schodach zewnętrznych
Przy niezbyt wysokich schodkach w domach jednorodzinnych balustrady nie są one konieczne. Jeśli jednak się na nie decydujemy, to przybierają postać metalowo-drewnianych konstrukcji lub podwyższonych murków. Ich zadaniem jest ułatwienie bezpiecznego pokonania kolejnych stopni. Takie balustrady nie powinny mieć ostro zakończonych elementów.
Tutaj sprawdzisz również, jakie schody sprawdzą się wewnątrz domu.