Wybrałeś już swój wymarzony projekt domu. Prace ziemne to podstawa dla zbudowania wymarzonego domu na lata. Kiedy należy je rozpocząć? Jak przygotować grunt pod solidny fundament?
Rozpoczęcie prac ziemnych najlepiej planować w pierwszym kwartale roku, a dokładniej na początku kwietnia. Zakończenie nie powinno przypadać później niż na koniec października. Rozpoczynamy wiosną, a kończymy jesienią, ponieważ warunki pogodowe są wtedy najkorzystniejsze.
Jednak nie zawsze można pozwolić sobie na trzymanie się harmonogramu prac. Chcesz wiedzieć, czy warto budować zimą? Sprawdź porady naszego eksperta.
Przygotowanie do wykopu fundamentów – obrys
Masz już działkę pod swoją inwestycję, gotowy projekt, a więc przyszła pora na sprawdzenie, czy Twój nowy dom zmieści się w swoich granicach, a dokładniej czy będzie miał dokładnie takie granice, jakie przewiduje projekt. Po to właśnie jest obrys, który należy wykonać zanim rozpocznie się budowę fundamentów. Dzięki temu wyznacza się dokładnie zewnętrzne krawędzie ścian, wzdłuż których będą robione wykopy. Obrys ustala geodeta i dokonuje odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.
Zbadaj ziemię
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że grunt na którym chcesz postawić dom jest bez zarzutu. Żeby jednak uniknąć przykrych niespodzianek, warto sprawdzić jak wytrzymały jest grunt, jaką ma strukturę i poziom wód gruntowych. Dzięki badaniu geotechnicznemu i w oparciu o uzyskane na jego podstawie informacje o gruncie, można ustalić nie tylko odpowiednią głębokość fundamentów. W przypadku „problematycznych” gruntów trzeba także zaplanować w razie potrzeby drenaż czy sposób odprowadzenia wód opadowych, jeśli brak jest kanalizacji deszczowej.
Czasem słońce, czasem deszcz – kiedy kopać?
Zdecydowanie lepiej wykopywać fundamenty podczas ładnej pogody. Deszcz nie ułatwia żadnych prac budowlanych. Dlatego czasem lepiej poczekać parę dni aż wyjdzie słońce. Jednak przezorny zawsze jest ubezpieczony, więc zaopatrz się w wytrzymałą folię, która osłoni już rozpoczęte wykopy i fundamenty. Oprócz folii przyda się koparka lub minikoparka, którą szybko i sprawnie przygotuje się miejsce pod fundamenty. Sprzęt można wynająć na cały dzień lub kilka godzin.
Rozpoczęcie wykopów – głębokość i szerokość
W zależności od tego na jakiej głębokości ma zostać postawiony budynek, tak głębokie robi się wykopy. Najpierw usuwana jest żyzna warstwa gleby zwana humusem, a wykop pogłębia się do głębokości, na której będą umieszczone betonowe ławy fundamentowe. W przypadku fundamentów wykonywanych bez deskowania (bez szalunku), będzie musiał być wykonany dokładnie i równo, a ścianki nie mogą się osuwać w żadnym miejscu. W porównaniu do wykopu pod ławy, ten bez deskowania będzie węższy. W takiej sytuacji beton kładzie się na wykop zabezpieczony tylko folią.
Jak sprawdzić fundamenty?
Przygotowanie fundamentów pod budowę domu to praca, którą najczęściej zleca się fachowcom. Jednak nawet jeśli korzystamy z usług sprawdzonej ekipy, należy zawsze sprawdzić jakość wykonanych prac. W końcu to na fundamentach oprze się nasz nowy dom i dlatego nie mogą być byle jak wykonane. Najpierw sprawdź, czy zachowane zostały odpowiednie kąty. Weź taśmę miernicza i zmierz przekątne obrysów domu. Każda z przekątnych w jednej parze powinna mieć taką samą długość. Jeśli jedna jest krótsza, oznacza to, że kąty nie są proste.
Oprócz kątów, ważna jest głębokość i szerokość, które powinny być dokładnie takie jak przewiduje projekt. Jeśli fundamenty będą zbyt płytko położone, mogą zacząć pękać. Zbyt głębokie natomiast zbliżyć się do poziomu wód gruntowych. Co ważne, zmiany głębokości wykopów nie mogą być większe niż 2 cm. Pamiętaj, że nawet drobne odchylenia czy niedociągnięcia mogą okazać się fatalne w skutkach dla konstrukcji całego domu, wpływać na odległości między ścianami wewnętrznymi lub zewnętrznymi i dać o sobie znać dopiero po latach.