Garaż i brama wjazdowa – o czym należy pamiętać?

Garaż i brama wjazdowa – o czym należy pamiętać?


Garaż to ważne miejsce w każdym domu. Jest nie tylko wygodnym schowkiem, ale przede wszystkim zabezpiecza auto przed kradzieżą oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Służy także do przechowywania narzędzi czy opon samochodowych. Aby był w pełni funkcjonalny, zarówno garaż jak i brama wjazdowa na posesję muszą spełniać kilka warunków.

Najwygodniejsze rozwiązanie to garaż, który stanowi element bryły domu i jest połączony z częścią mieszkalną lub znajduje się w podpiwniczonej części budynku. Już na etapie projektu należy rozważyć, czy domownikom potrzebne jest miejsce do przechowywania samochodu. Dobudowanie garażu do istniejącego budynku jest możliwe, jednak pociąga za sobą dodatkowe koszty, których można uniknąć, jeżeli zaplanujemy garaż już na początku inwestycji.

Brama garażowa – wymiary

Odpowiedni dojazd do garażu to taki, który jest prosty, wygodny i nie wymaga od domowników zbyt wielu manewrów przy wjeździe. W zależności od dostępnego miejsca na podjeździe należy dostosować bramę wjazdową. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie, bramy garażowe nie mogą otwierać się na zewnątrz działki i mieć progów, które utrudniałyby wjazd osób na wózkach inwalidzkich. Ponadto brama garażowa musi mieć co najmniej 2,3 m szerokości i 2 m wysokości.

Jaka brama garażowa?

Inwestorzy mają do wyboru kilka rodzajów bram. Tradycyjna brama dwuskrzydłowa to rozwiązanie najkorzystniejsze pod względem ceny. Wymaga jednak odpowiednio dużo miejsca na podjeździe do otwarcia obu skrzydeł bramy, a dostosowanie do automatycznego otwierania to kosztowny wydatek. Dodatkowego miejsca wymaga również brama uchylna. Wygodnym rozwiązaniem są natomiast bramy rolowane lub segmentowe, które zwijają się podobnie jak żaluzje okienne.

 

Wielkość garażu

Jak wynika z przywołanego wyżej rozporządzenia, minimalna wielkość garażu dla samochodów osobowych to szerokość co najmniej 2,3 m i długość 5 m. Ponadto odległość między bokiem samochodu a ścianą powinna wynosić minimum 0,5 m. Im większa powierzchnia stanowiska postojowego tym lepiej. Dzięki temu oprócz auta zmieszczą się np. rowery lub kosiarka. Dobrze też zamontować półkę na narzędzia i inne samochodowe drobiazgi.

Auta osobowe mają zwykle ok. 2 m szerokości i 4,5–5 m długości, toteż na komfortowy garaż najlepiej wybrać ten o szerokości 2,5 m i długości 5,5 m. W przypadku garażu przeznaczonego na dwa samochody dobrze, by miał co najmniej 6 m szerokości.

Nowe projekty domów z garażem

Każdego miesiąca znajdziecie w Dobrych Domach nowe projekty domów z garażem. Poznajcie wiosenne nowości: Telimenę IV, Inę i Proteusza.

Telimena IV to uniwersalny dom o powierzchni 118,10 m2 i garażem 21,4 m2. Projekt wyróżnia lokalizacja salonu od frontowej strony domu, co powoduje, że Telimena IV  sprawdzi się doskonale na działce z wjazdem od południa. Projekt ma dwie kondygnacje. Na parterze znajduje się kuchnia, pokój dzienny z jadalnią, spiżarnia, schowek, pomieszczenie gospodarcze, wc i wiatrołap. Na poddaszu przewidziano trzy pokoje, przestronną łazienkę i garderobę. W projekcie Telimena IV jest dwustronny kominek, który może służyć również jako grill.

Ina to dom dla 4–5 osobowej rodziny (154,5 m2, garaż 23 m2). Ina ma cztery pokoje i dwie łazienki. Na parterze domu znajdują się liczne przeszklenia i częściowo zabudowany taras, zaś na poddaszu duży balkon, które umożliwiają domownikom bliski kontakt z naturą o każdej porze roku. Dodatkowo Ina może pochwalić się sporą kotłownią, mieszczącą się przy garażu Dzięki niej można zastosować ogrzewanie na paliwo stałe bez konieczności podpiwniczania budynku.

Proteusz to parterowy dom z garażem dwustanowiskowym (powierzchnia 146,2 m2), garaż 36,6 m2). Projekt wyróżnia się funkcjonalnością i wygodą. Strefa dzienna, nocna i gospodarcza są od siebie wyraźnie oddzielone. Część dzienna obejmuje duży salon z jadalnią i kuchnią, wzbogaconą o praktyczną spiżarnię, a także wspólną garderobę, osobne wc i pokój, który może funkcjonować jako gabinet lub pokój gościnny. Strefę nocną oddzielają od dziennej drzwi. Obejmuje ona trzy wygodne sypialnie, w tym jedną z garderobą, pralnię i dwie łazienki – wspólną oraz prywatną. Całość dopełniają duży garaż i kotłownia.

 

human braiding hair

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje