Pomoc architekta
Pomoc w doborze projektu

Projekty domów

Dlaczego warto kupić u nas projekt domu?

OFERTA DLA DEWELOPERA

Zapraszamy do współpracy: deweloperów, producentów materiałów budowlanych, przedstawicieli handlowych.

Sprawdź
Oferta dla developera

ZDJĘCIA Z REALIZACJI

Zobacz setki zdjęć z realizacji naszych projektów domów. Sprawdź, jak budują inni!

Sprawdź
Oferta dla developera

Bezpłatna pomoc architekta

Jesteśmy autorską pracownią projektową — co oznacza, że sprzedajemy projekty domów, które sami zaprojektowaliśmy.

Tylko u nas możesz porozmawiać bezpośrednio z autorem
projektu oraz architektem opracowującym dokumentację,
którzy najlepiej znają projekt i wiedzą o nim niemal wszystko.
Nasi architekci to ludzie z ogromną wiedzą i dużym
doświadczeniem. Zawsze są chętni do pomocy.

—  zadzwoń teraz  —

71 352 04 40

Architekt jest dostępny
od poniedziałku do piątku między 8:00 a 16:00

Zadzwoń do architekta
Katalog

Pobierz bezpłatny katalog

Chcesz mieć wszystkie projekty Dobrych Domów na wyciągnięcie ręki?

Podaj adres e-mail do wysyłki katalogu

Pakiet dodatków

Oprócz ponad 700 projektów domów dostępnych w serwisie Dobre Domy przy każdym zakupie gwarantujemy:

Projekty domów jednorodzinnych i wielorodzinnych – znajdź idealny dom dla siebie i swoich bliskich

Budowa domu jednorodzinnego lub bliźniaka to wieloetapowe przedsięwzięcie. Aby mogło zakończyć się sukcesem, musisz się do niego odpowiednio przygotować, a przed rozpoczęciem prac – zadbać o dopełnienie wszystkich formalności. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których powinieneś pamiętać na początku swojej drogi, jest wybór projektu. Zastanawiasz się, na co zwracać uwagę w trakcie przeglądania ofert? Poznaj gotowe projekty domów dostępne na stronie naszej pracowni. Przekonaj się, że z naszą pomocą szybko i sprawnie rozpoczniesz budowę swojego wymarzonego domu.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest projekt domu,
  • kto wykonuje projekty domów,
  • z czego muszą się składać najnowsze projekty domów,
  • czym jest adaptacja projektu,
  • czym są gotowe i indywidualne projekty,
  • jak dostosować projekt domu do swoich potrzeb,
  • jakie projekty domów znajdziesz w naszej pracowni,
  • co znajdziesz w opisie naszych autorskich projektów domów,
  • w jaki sposób kosztorys dołączony do projektu pomoże Ci ocenić środki potrzebne do rozpoczęcia budowy domu,
  • jak wybrać projekt domu dla siebie,
  • jak kupić projekt i rozpocząć budowę wymarzonej nieruchomości.

Choć mnogość zadań, które na Ciebie czekają przed rozpoczęciem budowy, początkowo wydaje się przytłaczająca, nie poddawaj się. Nowy dom może już wkrótce dumnie prezentować się na Twojej posesji. Aby usprawnić prace i móc szybko ruszyć z ich realizacją, zadbaj, by organizacja wszystkich formalności była dopięta na ostatni guzik. Bardzo dużym ułatwieniem na tym etapie jest zakup projektu gotowego.

Projekty domów – czym są i dlaczego są niezbędne do rozpoczęcia budowy?

Projekt budowlany domu jednorodzinnego – gdy słyszysz tę nazwę, możliwe, że kojarzy Ci się ona przede wszystkim z wizualizacją budynku oraz graficznym układem pokojów i innych pomieszczeń użytkowych wewnątrz domu. Faktyczna definicja projektu jest jednak bardziej szczegółowa i wynika przede wszystkim z przepisów prawa budowlanego.

Pod pojęciem projektu budowlanego kryje się nie jedna wizualizacja, a cały zbiór dokumentów i specjalistycznych projektów. Są one integralną częścią dokumentacji budowy. Muszą też zostać prawnie zatwierdzone, aby mogły stanowić podstawę realizacji dalszych prac.

W efekcie projekt domu musi:

  • spełniać normy techniczne, które w danym momencie obowiązują,
  • być zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

Jest to najważniejszy zestaw dokumentów, ponieważ to dzięki niemu możesz się ubiegać o uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłosić budowę w urzędzie.

Domy budowane na podstawie projektów – kto może wykonać projekt?

Aby móc wybudować dom, musisz zamówić indywidualny projekt u architekta lub kupić gotową realizację. Zgodnie z polskimi przepisami prawa budowlanego projekt może wykonać jedynie osoba posiadająca niezbędne uprawnienia. Otrzymują je architekci, którzy:

  • mają odpowiednie wykształcenie – w przypadku uprawnień bez ograniczeń są to studia drugiego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności,
  • odbyli praktykę zawodową – praktykę przy sporządzaniu projektów oraz praktykę na budowie,
  • zdali egzamin uprawniający do wykonania projektów.

Projektant musi być także wpisany na listę członków okręgowej izby samorządu zawodowego.

Domy projekty – co musi zawierać projekt?

Aby uzyskać zgodę na budowę nieruchomości, dokumentacja projektowa musi zostać zatwierdzona przez urząd. Jeśli chcesz mieć pewność, że cała procedura pójdzie sprawnie i bez żadnych uwag ze strony pracowników urzędu, upewnij się, że składasz komplet dokumentów, a także że każdy projekt ma wszystkie niezbędne elementy. Z czego powinien się składać? Sprawdź:

  • Projekt zagospodarowania działki lub terenu – ten element określa granice działki i układ komunikacyjny. Zawiera też obrysy istniejących budynków, instalacje oraz układ zieleni.
  • Projekt architektoniczno-budowlany – zawiera liczbę wydzielonych lokali mieszkalnych. Wskazuje też sposób użytkowania budynku, charakterystykę ekologiczną, projekt źródła ciepła oraz ciepłej wody.
  • Projekt techniczny – w tym elemencie muszą się znajdować opis konstrukcji obiektów, charakterystyka energetyczna budynku, wybrane rozwiązania materiałowe oraz inne niezbędne opracowania projektowe.

Dodatkowo w dokumentacji należy umieścić materiały pomocnicze oraz uprawnienia, które są potwierdzeniem przynależności projektanta do izb.

Uwaga, od września 2021 r. zmieniła się liczba egzemplarzy projektu, które należy złożyć w urzędzie. Zamiast czterech dokumentów przekazujesz do urzędu trzy kopie. Jedna z nich trafi do organu architektoniczno-budowlanego, druga – do nadzoru budowlanego. Trzecia wróci do Ciebie po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Plany domów – czym różni się gotowy projekt domu od projektu po adaptacji do warunków działki i MPZP?

Każdy projekt domu – zarówno gotowy, jak i ten kupiony na indywidualne zamówienie – musi zostać zaadaptowany. Co to znaczy? Adaptacja polega na dostosowaniu projektu do danego terenu, a więc do:

  • lokalnych warunków gruntowych
  • lokalnych warunków klimatycznych,
  • wymiarów działki.

Projekt domu po adaptacji musi być także zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Może się jednak okazać, że Twoja działka nie jest objęta MPZP. W takiej sytuacji będziesz musiał wystąpić o warunki zabudowy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czym jest MPZP i co zrobić, jeśli nie jest dostępny w Twojej gminie.

Jak wykonać adaptację? Tym zadaniem musi się zająć architekt adaptujący, który jest uprawniony do wprowadzania zmian w dokumentacji projektowej. Co ważne, projektant bierze na siebie pełną odpowiedzialność za kompletność i poprawność dokumentacji.

Na czym dokładnie polega praca osoby adaptującej? Sprawdź:

  • Dostosowuje projekt do warunków i wytycznych związanych z zagospodarowaniem terenu.
  • Nanosi swoje zmiany na oryginalny projekt budynku.
  • Dostosowuje fundamenty do lokalnych warunków gruntowych – w tym miejscu najczęściej zapada decyzja o tym, jaki rodzaj fundamentów będzie najlepszy na Twojej działce.
  • Przystosowuje instalacje wewnętrzne i przyłącza do lokalnych warunków.

To jednak nie wszystko, co może zrobić architekt adaptujący. W zależności od ustaleń specjalista może również zmienić układ pomieszczeń w budynku. Choć nie wynikają one z lokalnych przepisów, mogą być to zmiany bardzo korzystne dla Ciebie. Możliwe bowiem, że spodoba Ci się projekt dostępny od ręki, jednak będziesz chciał wprowadzić kilka modyfikacji układu. Adaptacja projektu to idealny moment na takie działania.

W pracowni Dobre Domy znajdziesz projekty doświadczonych architektów, którzy mają uprawnienia do adaptacji. Skontaktuj się z naszym biurem, aby ustalić, czy możesz zamówić u nas projekt budynku z adaptacją.

Projekt domu gotowy czy na zamówienie – co wybrać?

Myślisz o budowie i zastanawiasz się, czy lepiej zamówić indywidualny projekt, czy kupić gotowy? Aby podjąć ostateczną decyzję, musisz rozważyć wszystkie za i przeciw. Pamiętaj, że i tak każdy z tych projektów będzie musiał przejść przez etap adaptacji. Co poza tym warto wiedzieć o projektach dostępnych od ręki i projektach na zamówienie? Spójrz:

  • Przygotowanie projektu na zamówienie jest znacznie droższe niż zakup projektu dostępnego od ręki. Ceny tych drugich mieszczą się w przedziale 4-5 tys. złotych. Często też możesz zamówić projekty w promocyjnych cenach. W pracowni projektowej Dobre Domy rabaty mogą sięgać nawet 300 złotych! Natomiast koszt projektu na zamówienie jest trudny do wskazania. Architekci często wyceniają projekt na podstawie powierzchni domu (od 120 do nawet 300 zł za m2). W kosztorysie trzeba uwzględnić także opłaty za dodatkowe poprawki.
  • Przygotowanie projektu indywidualnego może zająć specjaliście nawet kilka miesięcy. Wstępne ustalenia, wypracowanie wspólnej koncepcji, praca projektowa, a następnie nanoszenie poprawek – to wszystko sprawia, że na taki projekt możesz czekać bardzo długo. Gotowy jest natomiast dostępny od ręki. Wystarczy wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada, kliknąć „zamów”, opłacić projekt, i gotowe. Wystarczy tylko zlecić adaptację projektu.

Za wyborem gotowych projektów domów przemawiają nie tylko cena i czas realizacji, ale też szybkie poznanie orientacyjnych kosztów i kształtu bryły domu. W przeciwieństwie do projektów na zamówienie gotowe realizacje możesz przejrzeć od razu, jeszcze zanim podejmiesz decyzje o zakupie. To pomoże Ci zaplanować swój budżet i przygotować wstępny kosztorys materiałów, a także zarys harmonogramu prac. Jeśli wiesz, ile może kosztować Twój dom i z czego będzie wykonany, możesz od razu zaplanować dostawy potrzebnych surowców czy wynajęcie wykonawców.

Pod względem technicznym i prawnym projekty architektoniczne – gotowe i na zamówienie – niczym się nie różnią. Spełniają wymagania prawa budowlanego oraz są zgodne ze wszystkimi przepisami ogólnymi.

Projekty – jak je dostosować do indywidualnych potrzeb inwestorów?

Jeśli zdecydujesz się na zakup projektu gotowego, nie oznacza to, że dokładnie tak będzie wyglądał Twój nowy dom. Mamy świadomość, że oczekiwania inwestorów bywają bardzo odmienne. Jednym podobają się domy z otwartą przestrzenią, inni wolą mieć więcej mniejszych pomieszczeń. Jedni chcą ozdobić ściany od zewnątrz kamieniem, inni preferują drewno. Dlatego w trakcie adaptacji zmiany będą dostosowywane nie tylko do warunków zabudowy, ale też do Twoich preferencji.

Czy wiesz, że niektóre modyfikacje w projekcie gotowym możesz wprowadzić bez konieczności uzyskiwania zgody naszego biura? Są to przede wszystkim zmiany, które nie naruszają konstrukcji domu. Dzięki temu razem z architektem, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie finalnego projektu, możesz zmodyfikować np.:

  • rodzaj fundamentów oraz podpiwniczenie,
  • materiały na konstrukcję budynku, jeśli zostaną zachowane walory użytkowe domu,
  • rodzaje stropów,
  • materiały na ściany zewnętrzne i kolory elewacji,
  • ulokowanie ścian działowych i układ pomieszczeń,
  • miejsce i kształt okien oraz drzwi,
  • kąt nachylenia dachu (do 10% lub 5 stopni),
  • system instalacji.

Projekty domu z garażem, domów z dachem płaskim i tanich w budowie – jakie rodzaje domów masz do wyboru?

Projekty gotowe mogą być tak samo dopasowane do Twoich potrzeb, jak projekty realizowane na indywidualne zamówienie. Wszystko to za sprawą ogromnego wyboru gotowych realizacji. Na naszej stronie masz dostęp do setek projektów domów, które są podzielona na kategorie. To m.in projekty domów:

  • jednorodzinnych parterowych i piętrowych,
  • z poddaszem użytkowym lub antresolą,
  • z adaptacją poddasza i poddaszem do adaptacji,
  • do 120 m2, od 120 do 160 m2 i powyżej 160 m2,
  • na wąską działkę,
  • bez garażu, domów z garażem jednostanowiskowym i garażem podwójnym,
  • energooszczędnych,
  • z dachem dwuspadowym, wielospadowym lub dachem płaskim,
  • z wejściem od południa,
  • bliźniaków lub do zabudowy bliźniaczej,
  • letniskowych (małe domy, do 100 m2).

Łącznie masz do dyspozycji aż 31 kategorii z projektami domów. Z pewnością zaciekawi Cię też to, że niektóre z nich są dostępne tylko u nas – znajdziesz je w oddzielnej kategorii. To wyjątkowe projekty opracowane przez najlepszych specjalistów na rynku i wyróżniające się wieloma funkcjonalnościami. Znajdziesz tu wyjątkowe projekty domów dla każdego – dla singla, młodej pary z dzieckiem czy rodziny wielopokoleniowej.

Najlepsze projekty budowlane – co znajdziesz w opisie?

Wszystkie projekty dostępne w poszczególnych kategoriach posiadają dokładny opis budynku oraz informacje techniczne. Dzięki temu dokładnie poznasz projekt, jeszcze zanim zdecydujesz się na jego zakup. Co dokładnie w nim znajdziesz? Są to informacje o takich elementach, jak:

  • Powierzchnia użytkowa budynku – bardzo ważny parametr, który pokazuje Ci, ile miejsca będziesz mieć do dyspozycji. Powierzchnia użytkowa to bowiem suma powierzchni wszystkich pomieszczeń mierzona po wewnętrznej długości ścian zewnętrznych. Co ważne, do tej sumy nie wlicza się powierzchni schodów, ścian działowych, piwnicy, strychu (poddasze użytkowe jest częścią powierzchni użytkowej), pomieszczeń gospodarczych, garażu oraz powierzchni pod podciągami o długości poniżej 2 metrów.
  • Powierzchnia garażu i liczba stanowisk na auto – dzięki tej informacji będziesz wiedzieć, ile samochodów zmieści się w garażu, a także czy poza autem będziesz mógł przechować w środku rower, szafkę z narzędziami lub meble ogrodowe.
  • Powierzchnia zabudowy – kolejny ważny parametr, dzięki któremu dowiesz się, ile miejsca na działce zajmie Twój budynek.
  • Kubatura netto – jest to suma iloczynów powierzchni wewnętrznej kondygnacji i odległości między powierzchnią posadzki a dolną powierzchnią stropu górnego.
  • Powierzchnia dachu skośnego – pozwoli Ci ocenić ilość materiału potrzebnego na dachówki, a także podpowie, ile może wynosić koszt budowy dachu.
  • Kąt nachylenia dachu – dzięki temu parametrowi ocenisz m.in. ilość dostępnej przestrzeni na poddaszu.
  • Wysokość budynku – jest liczona jako maksymalna wysokość kalenicy nad poziomem terenu.
  • Liczba pokoi – z wyłączeniem pokoju dziennego.
  • Liczba łazienek – czyli pomieszczenia kąpielowe plus WC.

Projekty domów dostępne w naszej pracowni posiadają także wizualizacje zewnętrzne. W ten sposób możesz od razu – jeszcze przed zakupem – zobaczyć, jak może się prezentować elewacja Twojego wymarzonego domu. Wizualizacja pokaże Ci także, gdzie są umieszczone okna, drzwi, tarasy i balkony. Pozwoli Ci również lepiej zobrazować wygląd dachu. Otrzymasz także szczegółowe rzuty na każdą kondygnację, dzięki którym zobaczysz, jaką powierzchnię mają mieć poszczególne pokoje. W rzutach zaprojektowano także wstępne miejsca na sprzęt i armaturę.

Wszystkie projekty Dobrych Domów opatrzone są notatką, która zawiera ogólne informacje o projekcie. Dodatkowo posiadają opis konstrukcji budynków (ściany zewnętrzne, ściany zewnętrzne), opis wykończenia, a także opis systemu ociepleń oraz pokrycia dachu.

Projekty domów z kosztorysem – czego możesz się dzięki nim dowiedzieć?

Na stronie oferujemy projekty domów z orientacyjnym kosztorysem. Sprawdź sam, które z nich mają podany orientacyjny koszt. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie koszty budowy domu możesz ponieść i ile środków finansowych potrzebujesz, aby zrealizować swoją inwestycję.

Kosztorys przy projektach jest podzielony na trzy części. Co znajdziesz w każdej z nich? Sprawdź:

  • ceny uśrednione – na podstawie cen materiałów i robocizny,
  • metoda gospodarcza – która polega na tym, że część prac jest wykonywana przez inwestora,
  • wersja ekonomiczna – na podstawie niższych cen.

Orientacyjne ceny projektów domu z kosztorysem pokazują koszty, które możesz ponieść na etapie budowy do stanu surowego zamkniętego (czyli gdy Twój dom ma już okna, ściany i dach), stanu wykończonego, tzw. pod klucz, oraz za elementy zewnętrzne (wejścia, podjazdy, tarasy), a także instalacje.

Projekty domów nowoczesnych i tradycyjnych – jak wybrać idealny projekt i rozpocząć budowę domu?

Jak wśród tylu propozycji znaleźć ten jeden idealny projekt domu, który spełni Twoje wszystkie wymagania? Jeśli chcesz mieć pewność, że projekt będzie w całości odpowiadał na Twoje potrzeby, przemyśl kilka kwestii.

1. Zastanów się, jak duży dom może stanąć na Twojej działce

Od dostępnej powierzchni zabudowy będzie zależeć rozmiar Twojego domu. Weź pod uwagę, że wielkość działki nie jest tożsama z dostępną powierzchnią zabudowy. Dom musi być oddalony od granicy działki o co najmniej 4 metry. Dodatkowo przed rozpoczęciem poszukiwań projektu sprawdź lokalne warunki zabudowy. Jeśli np. w pobliżu Twojej posesji biegną tory lub rośnie las, pod zabudowę będzie można przeznaczyć tylko część działki.

2. Wskaż, ile osób będzie mieszkać w Twoim domu

Im więcej osób ma na stałe mieszkać w domu, tym większej przestrzeni potrzebujesz. Podczas oceny niezbędnego miejsca i liczby pokojów pomyśl także, w jakiej sytuacji możesz być za kilka lub kilkanaście lat. Weź pod uwagę m.in. to, że Twoja rodzina może się powiększyć.

3. Zadbaj o komfort najmłodszych i najstarszych domowników

Dzieci w domu to nie tylko konieczność organizacji dodatkowej powierzchni, ale też kilka dodatkowych kwestii do ustalenia. To m.in. sposób poruszania się po domu oraz bezpieczeństwo. Maluchy, ale też osoby starsze, będą mieć problem z przemieszczaniem się między piętrami. W takim wypadku warto rozważyć dom parterowy lub taki podział przestrzeni, aby np. dziadkowie mieli swój pokój na dole, a schody między piętrami były zabezpieczone bramką.

4. Pomyśl, co zrobić, aby najbardziej ograniczyć zużycie energii cieplnej

Czy wiesz, że na ilość paliwa służącego do ogrzewania domu ma wpływ nie tylko samo urządzenie grzewcze, ale wręcz cały dom? Im jest on bardziej energooszczędny, tym mniej ciepła z niego ucieka. W związku z tym jeśli chcesz zaoszczędzić na prądzie i ogrzewaniu, dobrym pomysłem będzie wybór domu taniego w budowie i użytkowaniu – o prostym kształcie, z płaskim dachem lub dachem dwuspadowym. Koniecznie zwróć także uwagę na jakość i parametry materiałów. Czasami pozorna oszczędność na materiałach może przynieść duże straty w późniejszym czasie.

Projekt domu jednorodzinnego i wielorodzinnego – jak kupić?

Wymarzony projekt znaleziony? Sprawdziłeś wszystkie kwestie i już wiesz, że masz przed sobą wizualizację swojego przyszłego domu? Czas na zakupy! Zobacz, co zrobić, aby wszystko przebiegało jak najsprawniej:

  1. Ostatni raz sprawdź wszystkie parametry techniczne i opis domu. Upewnij się, że dany projekt spełnia Twoje wymagania oraz można na jego podstawie postawić dom, który wpasuje się w Twoją działkę.
  2. Dodaj wybrany projekt do koszyka. Zwróć uwagę, że nie musisz się logować na stronie.
  3. Otwórz swój koszyk. W tym miejscu możesz zmienić projekt na odbicie lustrzane.
  4. Zastanów się, czy chcesz zamówić dodatkowe elementy. Co masz do wyboru? Tablicę informacyjną oraz dziennik budowy. Rozważ zakup tych rzeczy, ponieważ i tak będą Ci one potrzebne w trakcie prac.
  5. Wprowadź ostatnie uwagi do zamówienia. Zaznacz też, czy chcesz otrzymać bezpłatną zgodę architekta na wprowadzenie zmian.
  6. Wybierz, czy chcesz kontynuować zakupy jako zalogowany użytkownik, czy zamówić projekt bez zakładania konta w systemie.
  7. Wskaż sposób płatności za projekt. Do wyboru masz przelew tradycyjny, pobranie lub szybki przelew online.
  8. Wskaż sposób dostawy dokumentacji.
  9. Podaj wszystkie dane, które są niezbędne do realizacji zamówienia.

To już wszystko! Po złożeniu zamówienia otrzymasz potwierdzenie od naszego biura. Możesz się więc spodziewać wiadomości e-mail lub telefonu od naszych pracowników.

Twoje marzenie o wybudowaniu swojego własnego domu już wkrótce może stać się rzeczywistością. Od momentu, w którym zaczniesz je realizować, dzieli Cię kilka formalności, w tym zakup projektu. W naszej pracowni znajdziesz bardzo bogatą ofertę autorskich realizacji. Możesz zamówić projekt domu małego, dużej rezydencji, nowoczesny dom lub przeciwnie – w stylu tradycyjnym, dom z dachem płaskim, skośnym, dom z poddaszem użytkowym lub ze strychem – wybór należy do Ciebie!

Aktualności

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Ważne informacje

Najnowsze komentarze do projektów

Ostatnio oglądane

Nasi Partnerzy

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner

Polecane kategorie

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje